Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Zmarł Jan Minkiewicz

Mariusz Maszkiewicz

Jan Minkiewicz

Odejście naszego zasłużonego kolegi z WiP-u to wielki cios. Ostatnio rozmawiałem z nim telefonicznie późnym latem 2011 roku próbując namówić na przyjazd do Warszawy na konferencję WiP.

Poznałem Janka osobiście w listopadzie 1988 roku, kiedy jako przedstawiciel WiP brałem udział w konferencji europejskich partii zielonych „Verde Europa” we Florencji. Miałem wrażenie, że Janek zna tam wszystkich ważnych polityków – Otto Schilly, Joshka Fisher, Petra Kelly, Cohn-Bendit i wielu Włochów, francuzów, Brytyjczyków, których nazwisk nie zapamiętałem. Janek koncertowo przechodził swobodnie z francuskiego na niemiecki, z holenderskiego na angielski itd. Dzięki Jankowi miałem możliwość wystąpić z przemówieniem do ogromnego audytorium w słynnym Palazio Veccio. Dla wielu zachodnich zielonych moje świadectwo i liczne rozmowy i dyskusje z udziałem Janka Minkiewicza przyczyniły się do weryfikacji opinii o systemie komunistycznym, bo przecież wielu z tych lewicowców i zielonych ZSRR traktował jak pożytecznych idiotów. Janek miał na to „ukąszenie komunizmem” ważny skuteczny patent. Przyprowadzał do zachodnich lewicowców osoby zza żelaznej kurtyny – dysydentów, uciekinierów, artystów, dziennikarzy i aktywistów różnych organizacji niezależnych.

Janek mieszkał w Amsterdamie i chodziła wokół niego taka legenda, że pracując w urzędzie telekomunikacji korzystał z darmowych połączeń telefonicznych. Dzięki temu wydzwaniał do Polski i zebrane informacje w formie korespondencji przekazywał mediom i szczególnie stacjom radiowym na Zachodzie. Tak został rzecznikiem prasowym WIP. Pewnie więcej o tej historii może opowiedzieć Jacek Szymanderski, Piotr Niemczyk, Kostek Radziwiłł czy Jacek Czaputowicz.

Zapamiętam Janka jako świetnego rozmówcę i niezwykle zaangażowanego antykomunistę, który będąc w wolnej części Europy promował polskie sprawy i pomagała zwykłym ludziom.

Reklamy

One comment on “Zmarł Jan Minkiewicz

  1. gość
    8 września 2014

    „chodziła wokół niego taka legenda, że pracując w urzędzie telekomunikacji korzystał z darmowych połączeń telefonicznych.”
    To nie była legenda a czysta prawda.
    Podczas stanu wojennego korzystał z tego przywileju, aby przekazywać informacje od i do działaczy w Polsce. W tym urzędzie dorywczo pracował aż do emerytury, choć połaczenia telefoniczne wtedy już dawno były automatyczne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 22 kwietnia 2014 by in Historia, Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: