Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Pneumoencefalografia. Zapomniane ofiary komunistycznej psychiatrii

Jarosław Dubiel (Jarema)

ilu

Jednym z najbardziej okrutnych i bezsensownych eksperymentów, na które trafiłem w komunistycznej Polsce były badania przeprowadzone w Krychnowicach pod Radomiem w latach 1971 -1974. Badania nosza tytuł „Organiczne zmiany w mózgu w grupie młodzierzy z zaburzeniami zachowania” i są dziełem psychologów Jerzego Szafranka , Krystyny Szafranek, Anny Krąpiec i Ewy Gromek. Badania opisane są w miesięczniku wydawanym przez Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej „Zagadnienia wychowawcze a zdrowie psychiczne” nr 6 z 1978 r.. Celem badań było ustalenie wpływu organicznego uszkodzenia mózgu na nieprawidłowe kształtowanie się osobowości manifestujące się różnymi formami zaburzeń zachowania”. Przedmiotem badań było 100 dzieci w wieku 12-17 lat, skierowanych do szpitala na obserwację, albowiem stwierdzono u nich „nasilające sie zaburzenia zachowania”. Średnia wieku wynosiła 14,2 lat. Wśród nich było 76 chłopców i 26 dziewcząt. U 82 osób ujawniono zdecydowanie niekorzystny wpływ środowiska. Zaburzenia zachowania manifestowały się najczęściej :

-systematycznym zaniedbywaniem obowiązków szkolnych

-nieuznawaniem autorytetów

-powtarzającymi się ucieczkami z domu

-konfliktami ze środowiskiem dorosłych i rówieśników

-agresją

-skłonnościami do picia alkoholu i palenia papierosów

-część miała konflikty z prawem z powodu włóczęgostwa,włamań, chuligaństwa i czynów niszczycielskich.

Każdy z analizowanych pacjentów był poddany podstawowym badaniom pracownianym, oceniano jego stan psychiczny na podstawie badań w gabinecie i obserwacji na oddziale. Wykonano pneumoencefalografię frakcjonowaną i minimum jedno badanie encefalograficzne.

Badanie to polega na wypełnieniu powietrzem przestrzeni płynowych czaszki. Frakcjonowana odma czaszkowa uwidocznia układ komorowy mózgu, zbiorniki podstawy i przestrzeń podpajęczynówkową nad półkulami mózgu. W pierwszym etapie wykonuje się nakłucie lędźwiowe upuszczając kolejno 8—10 ml płynu mózgowo-rdzeniowego i wpuszczając strzykawką nieco większą ilość powietrza. Czynność tę wykonuje się 2—3-krotnie, za każdym razem przeprowadzając w różnych płaszczyznach badanie radiologiczne czaszki oceniające stopień wypełnienia przestrzeni płynowych mózgu.

Wg Wikipedii, metodę stosowano szeroko w połowie XX wieku, zarzucono niemal całkowicie w latach 80. Przeprowadzenie badania było niezmiernie bolesne dla pacjenta i obarczone poważnym ryzykiem powikłań.

Warto dodać że to inwazyjne badanie często powodowało uszkodzenia mózgu, Zdarzały się też wypadki śmiertelne.

W opisywanych badaniach problem bólu i cierpienia pominięto zupełnie. Wyniki badań były natomiast bardzo interesujące (z punktu widzenia systemu)

1) Organiczne zmiany w mózgu rozpoznano u 54 osób (54%)

2) Podejrzewa się organiczne uszkodzenia mózgu u 23 osób (23%)

3) Tylko u 23 osób (23%) nie stwierdzono podstaw do wysunięcia podejrzeń o uszkodzenia mózgu

„Badacze” udowodnili to w co od początku głęboko wierzyli, a mianowicie „zaburzenia zachowania” czyli palenie papierosów,nieszanowanie autorytetów ,wagary itd u swego podłoża mają w większości wypadków organiczne uszkodzenia mózgu.

Przejęty ta historią (30 lat temu) pobiegłem do Janka Kelusa . Pomógł znależć amerykańskie materiały o o zagrożeniach wynikających ze stosowania pneumoencefalografi. Mając wszystko to w ręku zaapelowałem do środowisk opozycyjnych o pomoc i interwencję.

Nie chciano mi uwierzyć. Ale miałem w ręku egzemplarz „Zagadnień wychowawczych …” z opisanymi badaniami. Nikt się z tym nie krył.

Postanowiono sprawdzić na miejscu. Sprawdzono. Badania się odbyły. Miesięcznik nie kłamał.

Nie podjęto jednak żadnego protestu , żadnej petycji ani interwencji. Okazało się bowiem, że lekarze z Krychnowic nie ulegli naciskom władzy i nie zgodzili się by działaczom robotniczym z Radomia po zamieszkach w 1976 przypisać zaburzenia psychiczne.

Cierpieniem dzieci z napompowanymi mózgami nikt się nie przejął.

Ich los do dzisiaj nie znany nie budzi również teraz zainteresowania IPN-u

9 comments on “Pneumoencefalografia. Zapomniane ofiary komunistycznej psychiatrii

 1. Zaciekawiony
  27 czerwca 2016

  No i co się stało z tymi nastolatkami? Jakieś zmarło, jakieś kalectwo? Mam wrażenie, jakby artykuł urwał się w połowie. Brakuje podsumowania.

 2. Pingback: Pneumoencefalografia dla trudnej młodzieży - Gazeta Chicago

 3. Varan
  29 czerwca 2016

  Może znajdzie się ktoś?… http://www.naszekrosnice.fora.pl prawdopodobnie w ” kurorcie koło Milicza” również była u dzieci stosowana ta metoda.

 4. Diamant
  29 czerwca 2016

  http://www.naszekrosnice.fora.pl Wspomnienia „Dzieci Krośnic” z „kurortu koło Milicza”… Być może tam również stosowano tę terapię wśród dzieci?…

 5. Damon
  29 czerwca 2016

  http://www.naszekrosnice.fora.pl to forum osób które jako dzieci były w psychiatryku i być może też tam były poddawane tym zabiegom o których mowa powyżej

 6. kawukas@gmail.com
  1 lipca 2016
 7. 34 minuty
  18 sierpnia 2016

  Dziękuję za post!

 8. Pavolt
  9 września 2017

  Chciałem powiedzieć w tym szpitalu psychiatrycznym także i obecnie robione z pac jetami równie okropne rzeczy czego niestety doświadczyłem przed czterema laty . Uważam że ta sprawa powinna wyjść na jaw. Nie można tolerować w cywilizowanym i ponoć wolnym kraju takiego barbarzyństwa i to w samym sercu polski bo zaledwie sto kilometrów od warszawy. Krystyna Szafranek jeszcze paręnaście lat temu pracowała jako psychiatra dziecięcy w poradni zdrowia psychicznego w Radomiu. Będąc wtedy w trzeciej klasie liceum zostałem do niej zaprowadzony, chodziło o wyrobienie kartoteki medycznej w celu zwolnienia ze służby wojskowej. Prosiłem indywidualne nauczanie miałem sporo leków i fobię szkolną. Darła się i powiedziała że jestem zdziwaczały. koszmar.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 26 czerwca 2016 by in Edukacja, Prawa Człowieka, Przemoc, Społeczeństwo and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: