Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Zmarł Jarek Nakielski

Dariusz Zalewski
Wojtek Bafeltowski

Nakielski_html_11db463c

Jarek Nakielski, działacz opozycji antykomunistycznej, drukarz podziemnych wydawnictw, więzień polityczny w PRL odszedł 07 grudnia 2015 r. Jarka śmierć, nagła i zaskakująca, jest bolesnym doświadczeniem dla nas wszystkich. Zasługi Jarka dla opozycji antykomunistycznej mogłyby stanowić kanwę dla niejednej książki. Jarek był głównie związany z niezależną poligrafią – drukował słowa, które władza uznawała za niebezpieczne dla systemu; wydawał książki, które władza uznawała za nieprawomyślne. Praca w podziemnym ruchu wydawniczym wymagała konspiracji ale dla Jarka nie była przeszkodą aby oficjalnie zademonstrować solidarność z uwięzionym za odmowę przysięgi wojskowej Markiem Adamkiewiczem wysyłając do ówczesnego Ministerstwa Obrony Narodowej książeczkę wojskową. W 1986 r. Jarek także trafił do więzienia odmawiając służby w Ludowym Wojsku Polskim. Amnestia dla więźniów politycznych ogłoszona przez władze PRL we wrześniu 1986 r. nie objęła Jarka (i Wojtka Jankowskiego). Protest środowiska Ruchu Wolność i Pokój zmusił władzę do uwolnienia objectorów. Jarek po wyjściu z więzienia kontynuował swoją działalność opozycyjną – w niezależnej poligrafii i Ruchu Wolność i Pokój.

Nakielski_html_m5ffd0f9c

Zmiana systemu w 1989 r. otworzyła nowe możliwości działania. Jarek wykorzystał swoje wieloletnie doświadczenie poligraficzne i został przedsiębiorcą w branży drukarskiej. Przedsiębiorcą wyjątkowym bo wspomagającym kolegów w potrzebie, empatycznym i otwartym na problemy innych. Aż trudno uwierzyć, że Jarek już nikomu nie pomoże. Spoczywaj w pokoju!

Koleżanki i koledzy z Ruchu Wolność i Pokój

Nabożeństwo żałobne i pogrzeb odbędzie się w czwartek 17 grudnia o godz. 13.00 w Kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie.

One comment on “Zmarł Jarek Nakielski

  1. Magda Nakielska
    14 grudnia 2015

    Bardzo dziękuje za dobre słowo o Jarku. Magda Nakielska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 14 grudnia 2015 by in Nieskategoryzowane and tagged , .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: