Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Wspomnienie o Grzegorzu

Zuzanna Dąbrowska

Akcja „Jaruzelski musi odejść” grudzień 1988. Na dachu przystanku Grzegorz Ilka, niebawem ściągnięty przez milicję, foto z fb „Socjaliści z Solidarności”

W piątek, o 13.40, na Starych Powązkach pożegnamy się z Grześkiem Ilką. Socjalistą z urodzenia, powołania, miłości i sentymentu. Był jednym, z nas – drukował, nosił, dostarczał, a kiedy trzeba – dawał się zwinąć za poglądy. Związany z różnymi grupami opozycyjnymi – m.in. Międzyzakładowym Robotniczym Komitetem Solidarności, z WiP-em, z NZS-em. Ale jego prawdziwą pasją zawsze była Polska Partia Socjalistyczna. Stąd wziął się reaktywowany „Robotnik”, redakcja mieściła się (a jakże!) na ul. Etiudy Rewolucyjnej w Warszawie. To on w największym stopniu doprowadził do kongresu reaktywowanej PPS, której Grzesiek był duszą. Godzinami umiał mówić o Okrzei, Pużaku, Ciołkoszach. Elegancko ubrany, ze złotawym znaczkiem PPS w klapie, czasem w czerwonym krawacie – pepeesowiec jak sprzed wojny. Ale marzenia prysły. W Polsce PPS nie dała rady się odrodzić naprawdę – nie chciała tego opozycja z Solidarności, ani – tym bardziej – postkomuniści. To odebrało Grześkowi radość życia. Dopadły go różne choroby. Pocieszał go tylko Maanam i wiewiórki, które czasem obserwował w Łazienkach.

 

Reklamy

Information

This entry was posted on 20 marca 2019 by in Nieskategoryzowane and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: