Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Zmarł Gene Sharp

Mariusz Maszkiewicz

Notka biograficzna

Gene Sharp (ur. 21 stycznia 1928 r., zm. 28 stycznia 2018 r.) wieloletni profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Massachusetts-Dartmouth (od 1972 r. do emerytury). Założyciel Instytutu Alberta Einsteina (1963) promującego walkę polityczną bez przemocy. W latach 50-tych aktywny przeciwnik zaangażowania USA w Korei. W 1953 r. skazany za działalność przeciw poborowi do wojska na wojnę koreańską; odsiedział 9 miesięcy w więzieniu. W latach 1955-1958 redaktor tygodnika „Peace News” (Londyn). Doktorat w 1968 roku uzyskuje na Oxfordzie, w dziedzinie nauk politycznych. Do jego prac zalicza się liczne komentarze I redakcje pism Mahatmy Gandhiego (współpraca w Oslo z prof. Arne Naess oraz z Johanem Galtungiem). W latach 2009-2012 nominowany do Nagrody Nobla. Przeszedł w swoim rozwoju intelektualnym i działalności społecznej fascynującą drogę od przeciwnika zimnej wojny (z pozycji zachodniego pacyfisty) do propagatora walki (metodami pokojowymi) z dyktaturami, z komunizmem i autorytarnymi systemami postsowieckimi. Jego teksty ze zbioru „Civilian-Based Defense” miały służyć za inspirację dla ruchów niepodległościowych na Litwie, Łotwie I w Estonii, w 1991 roku.

Jego najsłynniejsza praca, nazywana niekiedy podręcznikiem: „From Dictatorship to Democracy” po raz pierwszy wydana została w 1993 w Birmie, następnie przetłumaczona na ponad 30 języków. Podręcznik oraz liczne artykuły Gene Sharpa służyły jako teoretyczna podbudowa kampanii politycznych non-violence w wielu krajach na świecie od Birmy, Iranu, Gruzji po Serbię, Ukrainę i Białoruś. Instytut Alberta Einsteina przygotowywał działaczy serbskiego OTPOR—u do akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa. Prace Sharpa były popularyzowane poprzez bloggerów w krajach arabskich, podczas masowych protestów w 2011 roku. Przetłumaczona na arabski książka „Od dyktatury do demokracji” znalazła się nawet na wielu portalach internetowych Bractwa Muzułmańskiego.

W 2011 roku Sharp został odznaczony El-Hibri Peace Education Prize razem z Sima Samar i organizacją Campaign Against Arms Trade. W roku 2012 wyróżniony Distinguished Lifetime Democracy Award.

„Od dyktatury do demokracji”, książka w formacie pdf.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 4 marca 2018 by in Edukacja, Historia, Walka bez przemocy and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: