Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Na dwoje babka wróżyła…

Janusz Szkwarek

Prozaiczne pytanie : O co można się potknąć? znajduje trywialne odpowiedzi o krawężnik, spodnie, kapcie, nogę . Otóż w Skanii czyli najliczniej zaludnionej części Szwecji potykasz się o żebraka, miłego, mówiącego hej i życzącego ci szerokiej drogi na pożegnanie. Jest on wszędzie, od wejścia do centrum handlowego aż do arabskiego zakładu fryzjerskiego z szyldem Bara 50 SEK czyli niewiele.

Żebrak pracuje zgodnie z ustawodawstwem europejskim z przerwą na obiad i rozprostowaniem solidnie opatulonych nóg w konwencji papieroska lub sms eska. Tego ostatniego do szefa z wynikami dziennego utargu czy raczej obrotu.

Wieczorami nie unikają kontaktu ze społecznością przenosząc rumuńsko cygańskie zwyczaje na podatny grunt przyjaznej Szwecji. Wystarczy lekko oddzielony od ulicy placyk w centrum Malmö, a przez kilka dni powstają na naszych oczach cudeńka architektury. Piramidy z ekspresyjnymi dachami, władze zrobiły im nawet płotek, coby pies albo kot swawolny nie przerwał im nocnego odpoczynku.

Są obywatelami Rumunii, romami czy jak kto woli cyganami, którzy razem z obywatelami wspomnianego kraju weszli dumnie do unii. Czy im to w czymś pomogło? Sa w dalszym ciagu półludźmi, ćwierć pracownikami bo społeczność nie daje im szansy na rozwój, którego w sumie i tak nie chcą.

Pytanie dawać jałmużnę czy nie, nie jest proste. Część z nich tak żyła od stuleci i nie umie innaczej. Dziwnie pojęta wolność bo część zarobku oddają komuś kto ich zbiera w imię rodzinnej tradycji. Ten ktoś jeździ wypasionym BMW zabierając ze zziębniętych rąk po procencie od zdrowia traconego na katorżniczej pracy. Z drugiej strony jednak siedzącej.

Nie dawajcie pieniędzy. To obowiązek Europy dać im pracę a ich obowiązek wejść w XXI wiek…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 5 sierpnia 2017 by in Pieniądze, Społeczeństwo and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: