Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Malmö w płomieniach

Janusz Szkwarek

web-M2.JPG

Poranek jak zwykle czyli wieje, ale nie wiesz co oznacza to dumne wieje, dopóki nie zamieszkasz w Malmö. Śniadanie faceta który przekroczył klasyczne pół życia, a może nawet nieco więcej patrząc na dane statystyczne. Czyli sok z gatunku Proviva z kulturami bakterii, które porannie szczerzą do mnie sympatyczne pyski, aspiryna w wersji Acard aby nie dopadł mnie zawał czy wylew i knäckebröd co oznacza twardy chlebek, w Polsce zwany Vasa, o cudnym smaku pierwszego tłoczenia żyta. Kawa, bo pijemy na blond głowę choć nie tylko, najwięcej tego napoju na świecie i do pracy. Wkładam kamizelkę kuloodporną, sprawdzam magazynek pistoletu i z balkonu oglądam parking oceniając w przybliżeniu liczbę spalonych samochodów. Noc był dość spokojna, przejazdem kolumny samochodów z bojownikami jihadu i jadowitymi strzałami z broni dużego kalibru nieco po północy.

Meczet jest kawałek ode mnie i poranne zawodzenie nie budzi mnie ze snu. Zakupy, z zawsze starannym doborem miejsca nie mając dać nikomu szansy zmiażdżenia mnie rozpędzonym autobusem lub wypożyczonym busem wypakowanym płytami betonowymi i benzyną. Centrum puste do pory lunchu, dopóki na ulicach nie pojawią się opancerzone pojazdy policji i wojskowe transportery opancerzone z podwójnymi karabinami maszynowymi dającymi poczucie bezpieczeństwa. Ich bujnięcie spowodowane nagłym hamowaniem daje mi sygnał do wyjścia z biura na lunch, jeszcze tylko przejście przez bramkę, badanie detektorem metalu i możemy usiąść na słońcu. Godzina 12.00 jest w Szwecji święta i służy odpoczynkowi.

I pewnie tak chcą nas widzieć w znakomitej większości polskiej prasy w której byliśmy napadania, wysadzani, gwałceni oprócz klasycznej roli bycia tarczą dla strzelających do nas muzułmanów, których nabraliśmy do spodu per capita.

Nie wiem czy zwróciliście kiedyś uwagę na fakt, że przejeżdżąją lub wysadzają się z przyjemnością przyspieszonego ujrzenia Allaha, nie ci którym kraj osiedlenia dał wolność i oddech lecz drugie pokolenie wymienionych. Kac braku pracy, gorycz rozstania z dziewczyną, nieumiejętność integracji to główne powody nienawiści do społeczeństwa. Malmö to ponad setka różnych nacji wymieszanych w kotle XXI wieku. Pragniemy swojego języka i swoich przyzwyczajeń, z Żywcem, ułanem i husarią, toteż tworzymy getta. Fatalne słowo kojarzące się z unicestwieniem. Ale chcemy mieć nasz język, nasz sklep i nasze napoje. Podałem symbole polskie z dolnej półki patriotyzmu dla przykładu bo inni mają bardzo podobnie. Multi Kulti działa tak sobie aby nie powiedzieć słabo, mimo starań władz Malmö stojących od lat z wyciągniętymi rękami. Chyba zaczynają cierpnąć im w łokciach.

Szwed nie lubi konfrontacji dopóki nie jest do niej zmuszony przyczynami społecznymi lub rodzinnymi. Szwed wierzy w słowa i obietnice, dopóki się na nich nie zawiedzie. Rasizm jest zabroniony odgórnie, urzędowo i często potrafi w sposób bezsensowny zamazać pisakiem tolerancji zdrowy rozsądek. Z Ystad na południu do Kiruny na północy jest 1850 km i to jeszcze nie koniec tego długiego kraju o powierzchni o 50% większej niż Polska i o 10 milionach mieszkańców. W połowie długości Szwecji leży miasto z kolorowymi smokami leżącymi cudnie na ulicach i skwerkach czyli Sundsvall i odtąd zaczyna się Królestwo Szwecji wyludniać, a dzień w lecie w praktyce nie ma końca i trwa jasno i słonecznie z chwilą na niezdecydowaną ciemność. Cudzoziemcy mieli te zielone części Szwecji zaludnić ale projekt wymknął się spod kontroli i wesołe towarzystwo przeludniło Malmö, Göteborg i peryferyjne dzielnice Stockholmu.

Wróćmy jednak do Malmö. Kryzys rynku nieruchomości w 1992 roku zatrzymał chęci inwestycji i gdyby nie przyspieszona emigracja wymuszająca inwestycje, nic znacznego nie działoby się w stolicy Skanii. Malmö leniwie pokazało rzecz o marzenia czyli wystawę Bo 01. Bo, to po szwedzku mieszkać. Nagle, każdy chciał widzieć słoną wodę z okien mimo czynszu w granicach 4000 PLN za mieszkanie dwupokojowe. Mieszkania zaczęły drożeć a nowe obiekty zadziwiać formami. Turning Torso wykrzywiło się w tańcu z wiatrem a most łączący nas z Europą pokazał południe Szwecji światu przenosząc jakby automatycznie lotnisko kopenhaskie Kastrup pod Malmö. Siadając w pociąg na dworcu centralnym po 20 minutach jesteśmy na lotnisku jadąc szybko metrem przez dwupoziomowy most nad Sund.

Na wjeździe na most przywrócono kontrole, podobnie jak na pierwszej stacji w Szwecji w Hylie. Ilość chętnych do pozostania w krainie wiecznej szczęśliwości jest ciągle spora z tendencją malejącą. Niestety tutaj krzyżują się także drogi przemytu.

Oblicza się potencjał rynku papierosów, alkoholu i narkotyków na miliard koron szwedzkich czyli 100 milionów EURO. Jest o co walczyć. Gangi od tradycyjnych, socrealistycznych jugosłowiańskich zostały zastąpione młodą krwią z Albanii, Syrii, Iraku czy Iranu a tutaj marketing nazywa się nie jak u profesora Kotlera 4P tylko jedno Magnum. Czyli strzela się w okresie wzmożonych promocji . Sfery no go, tak jest taka ulica i nazywa się ona godnie Norra Gröngesbergsgatan i nie zaleca się na niej przebywać od 22.00 do świtu. A od rana… można tam umyć auto za 30% tradycyjnej ceny, wymienić opony w dziesiątkach zakładów, kupić sofę ze złotymi obiciami albo zrobić prawo jazdy po arabsku.

Wróćmy jednak do mojego poranka. Menu nie zmieniło się ani o cal, ale jako właściciel firmy, pozwalam sobie rozpocząć dzień od roweru bo mamy w mieście ponad 600 km ścieżek rowerowych w cudnych alejach, na plaży i w okolicy parków z wiaduktami, ławkami i wszystkim tym, co aktywnemu wypoczynkowi pomaga. Mój ulubiony pan z Syrii pompuje mi opony i nie chce żadnych pieniędzy, na Rosengård mam zawsze trzy minuty dla patrolu 3 osobowego z dwiema młódkami i mułłą z brodą jak z serialu o zbójcach, którzy sprawdzają czy żadne dziecko nie zapomniało pójść do szkoły a młodzież nie wisi na drzwiach sportowych fur za pieniądze z białego proszku.

Ot letni, zwykły dzień

One comment on “Malmö w płomieniach

  1. konservaTor
    14 września 2017

    Jasne ,a świstak siedzi i puszkuje Surströmming ;].zdravim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12 lipca 2017 by in Społeczeństwo and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: