Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Represje

Nadesłał Grzegorz Majewski
Aleksiej Domnikov z Igorem Szarapowem i Aleksandrem Chorrszrem

Aleksiej Domnikov z Igorem Szarapowem i Aleksandrem Chorrszrem

W poniedziałek, 23 listopada w Moskwie było bardzo zimno. Nie zmieniło to jednak planów trzech uczestników ugrupowania „Jedność Równych”- Igora Szarapowa, Aleksieja Domnikowa i Aleksandra Chorrszra- którzy postanowili w specyficzny sposób świętować wypadający tego dnia ukraiński Dzień Godności i Wolności. Akcję swoja nazwali dość symbolicznie :Ukrainie z miłością”. Po wcześniejszych przygotowaniach wspięli się na jedną część ogromnego budynku epoki stalinowskiej-nieprzypadkowo na niego. To budynek postawiony przez więźniów, dlatego dokonana akcja zyskała jeszcze jeden dodatkowy wymiar-antykomunistyczny. Uczestnicy weszli na wysokość, z której doskonale widzieli całą Moskwę, ale i nie za wysoko, żeby Rosjanie mogli obserwować ich akcję. Po jednej stronie wieżowca wywiesili ukraińską flagę, a po drugiej rosyjską, ale nieco inną, z symbolami Unii Europejskiej. Te gwiazdki na rosyjskiej fladze symbolizują dążność Rosji do członkowstwa w Unii Europejskiej, jest to powodem ich ciągłych kłopotów z władzami, które starają się ograniczyć ich wpływy oceniając je jako szkodliwe. Po pewnym czasie przybyła policja z wyraźnym zamiarem ukarania sprawców aktu poparcia dla Ukrainy i dążeń tej części społeczeństwa, jaka sprzeciwia się polityce Putina. Zażądali od uczestników dokumentów, których Ci nie mieli. Po krótkiej naradzie aktywistów ‚Jedności Równych” wsadzono do samochodów policyjnych i zawieziono do aresztu. Jak zauważyli sami aresztowani, bardzo długo konsultowano z jakiego paragrafu ich ukarać, ponieważ nie złamali nigdzie prawa. W areszcie traktowano ich bardzo źle, byli straszeni i trzymano ich bez jedzenia do rozprawy w dniu kolejnym (24 listopada), która odbyła się dopiero wieczorem. W chwili przerwy Aleksiejemu Domnikowowi udało się dostać od kogoś telefon i dzięki temu zamieścił na swojej stronie na Facebooku informację o aresztowaniu. Oskarżenie było przygotowywane we wtorek od rana do późnego popołudnia, a obrońca akta sprawy dostał na pół godziny przed rozprawą pierwszego uczestnika. Okazało się, że zarzut jest kuriozalny. Ponieważ na wezwanie policjantów nie dali im dokumentów, których nie mieli, zostali obwinieni o stawianie oporu organom porządkowym. Obrońca stawiał wnioski o przesłuchanie świadków zdarzenia, ale sąd konsekwentnie wszystkie odrzucał, nie dając możliwości obrony. Około 22.00 czasu moskiewskiego (w Polsce 20.00) wszyscy trzej byli już po wyrokach brzmiących 10 dób więzienia. Trzeba zaznaczyć, że brak dokumentów nie przeszkodził w skazaniu, aresztowani nadal ich nie mieli. Akcja na wieżowcu wywołała spore poruszenie w sieci społecznościowej, a mnóstwo ludzi pod informacjami o niej wyraziło swoje poparcie. Aktualnie cała trójka odbywa wyrok i nic nie wskazuje na możliwość wcześniejszego opuszczenia przez nich murów więzienia.

Jeden z uczestników protestu – Igor Szarapow- w tym roku był dwa razy w Polsce, spotykając się z różnymi osobistościami polskiego życia publicznego. Spotkał się z przewodniczącym Solidarności w Legnicy Bogdanem Orłowskim, zarządem mazowieckiej Solidarności, posłem na sejm i marszałkiem seniorem Kornelem Morawieckim , a także był na obchodach 30-lecia Ruchu Wolność i Pokój w Machowej pod Tarnowem, gdzie na grobie Otto Schimka wygłosił piękne przemówienie, miłe uchu każdego Polaka. Mówił w nim o swoich spostrzeżeniach o naszym kraju, który trochę pewnie idealizował, ale to był jego obraz.

Podobnych akcji aktywiści Jedności Równych przeprowadzają bardzo dużo, praktycznie raz w tygodniu organizują jakiś protest. Do najskuteczniejszych należał wielomiesięczny protest przeciwko powrotowi do Moskwy pomnika czerwonego kata Feliksa Dzierżyńskiego, gdzie władze wycofały się z tego, jak na Rosję nawet, kontrowersyjnego pomysłu. Czy zapadłe skazania na bezwzględny areszt nie są zemstą władzy za udane poruszenie społeczeństwa przeciwko pomysłowi pomnika dla zbrodniarza? Można przypuszczać, że tak. Czekamy na powrót bohaterów akcji, bardzo chcielibyśmy ugościć ich w Polsce.

Patrz również: http://www.rprpspb.com/?p=6495

Film z akcji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 27 listopada 2015 by in Prawa Człowieka, Walka bez przemocy and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: