Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

List

machowa

Fundacja Wolność i Pokój
Ul. Gwiaździsta 5 C/7
01-651 Warszawa
fundacjawip@yahoo.com

Ksiądz dr Stanisław Gąsior Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Machowej

Wielebny Księże Proboszczu,

Podbudowani i umocnieni w swoich przekonaniach spotkaniem przy grobie Otto Schimka, w rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, składamy Księdzu Proboszczowi serdeczne podziękowanie za miłe przyjęcie. Prosimy także o przekazanie naszych podziękowań wspólnocie parafialnej tworzonej przez mieszkańców Machowa za ich ofiarną opiekę nad grobem męczennika i kultywowanie pamięci o Jego heroizmie.

Ze wzruszeniem oglądaliśmy grób i krzyż w miejscu męczeństwa, miejsce zadbane, okryte świeżymi kwiatami. Wielkie wrażenie na nas uczynił umieszczony w Kościele przed ołtarzem portret młodego człowieka w mundurze Wehrmachtu, który w imię wierności chrześcijańskim zasadom oddał swoje życie. Otto Schimek był dla mieszkańców małopolskiej ziemi kimś obcym, mówił w obcym języku, nosił mundur obcej armii; a jednak właśnie dla Was, może nawet bardziej niż dla swoich, stał się świętym i wzorem zachowania wobec najtrudniejszych wyzwań. Jest to budujące i piękne świadectwo ukazujące wartość wspólnego fundamentu moralnego, na którym powinna wznosić się nasza cywilizacja.

Męczeństwo Otto Schimka nie jest tylko faktem z odległej przeszłości, ale wciąż aktualnym wzorem postawy. Wobec pogardy i przemocy, wobec tragedii w Paryżu, Ankarze, Bejrucie, wobec trwającego w różnych regionach świata szaleństwa wojen, docenić trzeba odwagę zachowania wierności przykazaniu „nie zabijaj”.

Trzydzieści lat temu utworzyliśmy opozycyjny wobec reżimu PRL Ruch Wolność i Pokój. Wybraliśmy za patrona naszych działań Otto Schimka i w rocznicę śmierci 14 listopada 1985 r., przy Jego grobie przyjęliśmy deklarację ideową. Określiliśmy w niej, że wolność każdego człowieka jest fundamentem pokoju, że „nie przeciwstawimy się wojnie, jeśli nie zwalczymy systemów politycznych opartych na wewnętrznej przemocy państwa wobec obywateli”.

Przybywając teraz do Machowej, spotykając się ponownie nad grobem Patrona, chcieliśmy pokazać, że słowa z deklaracji są nadal dla nas ważne, że w swoim życiu powinniśmy się nimi kierować. Zależy nam, by przykład Otto Schimka, żołnierza, który kierując się sumieniem odmówił zabijania niewinnych ludzi, stał się wzorem dla możliwie największej grupy ludzi, bez względu na ich narodowości i wyznanie. Dlatego z takim wzruszeniem i radością odbieramy kult jakim cieszy się postać męczennika w Waszej wspólnocie lokalnej. Dziękujemy za to obiecując, że wszędzie, przy każdej okazji, będziemy opowiadać o pięknej miejscowości Machowa, w której mieszkają dobrzy ludzie. Chylimy przed Wami głowy z wyrazami szacunku.

Życzymy Czcigodnemu Księdzu, by Bóg dał siły do dalszej pracy duszpasterskiej, by możliwa stała się realizacja pięknych planów. Niech wdzięczność i szacunek ludzi zawsze towarzyszy Księdzu Proboszczowi w dalszej drodze życia.

Z wyrazami szacunku
Uczestnicy i sympatycy Ruchu Wolność i Pokój

Bafeltowski Wojciech (Warszawa)
Denisiuk-Dąbrowska Zuzanna (Wrocław/Warszawa)
Dubiel Jarosław (Warszawa)
Dubiel Kajetan (Warszawa)
Dutkiewicz Sławomir (Bydgoszcz)
Giermek Wacław (Wrocław)
Gorczewska Małgorzata (Trójmiasto)
Jankowski Wojciech (Trójmiasto)
Jaroń Wojciech (Katowice)
Kapsa Jarosław (Częstochowa)
Krukowski Marek (Wrocław)
Kulawik Zdzisław (Częstochowa)
Majewski Grzegorz (Wrocław)
Maszkiewicz Mariusz (Częstochowa/Warszawa)
Odrzywołek Piotr (Warszawa)
Piekło Dariusz (Kraków)
Stasiewicz Krystyna (Wrocław/Amelinghausen)
Szarapov Igor (Moskwa)
Tarasiewicz Małgorzata (Trójmiasto)
Zalewski Dariusz (Bełchatów/Warszawa)

Machowa, 14.11.2015 r.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 25 listopada 2015 by in Nieskategoryzowane and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: