Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Działacze w Angoli oskarżeni o bunt przeciw Państwu za czytanie książek.

Nadesłał: Marek Krukowski
Przekład: Piotr Odrzywołek

okladka

17 działaczy postawiono przed sądem pod zarzutami o m.in. akty buntu, planowanie masowych akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa i produkcję fałszywych paszportów.

 Siedemnastu młodych działaczy angolańskich oskarżono wczoraj o bunt przeciw Państwu za publiczne czytanie książki amerykańskiego akademika.

Młodzi aktywiści zostali zatrzymani w czerwcu po zorganizowaniu czytania książki Gene Sharp’a z 1993 roku pod tytułem „Od dyktatury do demokracji: drogi do wolności”. Na obwolucie książki napisane jest, iż opisuje ona „plan przeciwdziałania represyjnym reżimom przy użyciu metod non-violence”.

Odczytane w sądzie zarzuty objęły akty buntu, planowania masowych akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa w stolicy Luandzie i produkcji fałszywych paszportów.

Obrońca oskarżonych stwierdził, że jego klienci są całkowicie niewinni, ponieważ debata i wolność słowa są zagwarantowane na mocy Konstytucji.

Po tym jak kilku działaczy zostało aresztowanych lub zatrzymanych w tym roku pod zarzutem przestępstw przeciw państwu, obrońcy praw człowieka w Angolii oskarżają prezydenta Jose Eduardo dos Santos i jego rząd, iż zamierza uciszyć przeciwników za pomocą systemu prawnego.

Dos Santos rządzi w Angoli do 36 lat, utrzymując pokój od zakończenia wojny domowej w 2002 r. i dbając o szybki  wzrost gospodarczy. Jednak, jak twierdzą jego przeciwnicy, utrzymuje się przy władzy za pomocą armii opłacanej z wpływów ze sprzedaży ropy naftowej.

Książka Sharpa do pobrania:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: