Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Spotkanie w Machowej, krótka relacja

Tekst: Zdzisław Kulawik
Zdjęcia: Grzegorz Majewski

Machowa przywitała nas słońcem, wiatrem i zimnem. 14 listopada 2015. Zebraliśmy się wokół grobu Otto Schimka młodego żołnierza wermachtu rozstrzelanego 71 lat temu za odmowę udziału w wojnie. Zapalamy znicze i kadzidła. Kładziemy wiązankę kwiatów. Na szarfie napis „uczestnicy Ruchu Wolność i Pokój”. Chwila zadumy i krótka modlitwa.

Idziemy do księdza proboszcza korzystając z jego zaproszenia. Zastajemy go na przykościelnym podwórzu. Krząta się. Remontuje zabytkowy, niewielki drewniany kościółek z XVIII wieku. Zaczynamy rozmawiać o Otto Schimku. Z opowiadań księdza wyłania się święty , co to po wsi chodzi, cuda robi. Ksiądz opisuje i dokumentuje te przypadki. Mówi to „nasz święty”. Zbiera po świętym pamiątki. Pokazuje nam je w swojej kancelarii. Później idziemy do kościoła. Drewniane wnętrze z malowidłami na ścianach robi wrażenie. Przy ołtarzu na sztaludze stoi malowany portret Otto Schimka w niemieckim mundurze. Twarz pogodna. Zapada zmrok.

Jedziemy do lasu za wieś Lipiny na miejsce stracenia Schimka. Resztę drogi musimy odbyć pieszo. Idziemy w ciemnościach długą drogą pośród wysokich drzew i huczącego w ich gałęziach wiatru. Na miejscu zastajemy krzyż symbol samotnej śmierci młodego chłopca z Austrii. Zapalamy znicze. Znów chwila zadumy.

Jedziemy do Tarnowa. Tam czeka na nas kolacja, nocleg i przyjacielskie rozmowy.

Zdjęcia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 18 listopada 2015 by in Nieskategoryzowane and tagged , .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: