Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

TTIP poważnym zagrożeniem wolności

Jarosław Dubiel (Jarema)

„The secrecy of the TTIP casts a shadow on the future of European democracy. Under this cover, special interests are running wild, much as we saw with the recent financial siege against the people of Greece. The TTIP affects the life of every European and draws Europe into long term conflict with Asia. The time for its secrecy to end is now.”

Julian Paul Assange

2-web-ttip-1-getty-v2

W piątek 18.09.2015 w gmachu biblioteki UW odbyło się spotkanie z komisarz Cecile Malstrom z chętnymi ktorzy internetowo zgłosiłi się i otrzymali przepustki. Przy wejsciu przepustek nikt nie sprawdzał. Pani Malstrom zajmuje się negocjacjami UE z USA w sprawie TTIP czyli Transatlantycki Porozumienie w Dziedzinie Handlu I Usług.

Na spotkaniu dominowała akademicka młodzież i pytania ociekające wazeliną , ale były tez pytania sensowne i wtedy pni Malstrom odpowiadała wymijająco

Umowa ta budzi uzasadnione obawy gdyż zwiększy prawa korporacji /inwestorów/do zaskarżania państw a rozprawy maja odbywać się przed sadami tajnymi , wyroki zas nie podlegają apelacji

Gdy TTIP wejdzie w życie ,prywatne firmy będą mogły pozywać panstwa z pominięciem sądów krajowych.

Od lat trwają naciski USA na UE by znieść obowiązek wskazywania GMO na etykietach produktów. Pani Malstrom zapewniła że surowe certyfikaty zdrowotne /odnosnie żywności/ obowiązywać będą nadal , ale już teraz zalewni jestesmy mutowaną amerykanską paszą .

Rolnicy w starciu z Monsanto niewielkie będą mieli szanse.

Padło też pytanie

Jakie aspekty energetyki jądrowej i promieniotwórczości są przedmiotem negocjacji i jakie jest konkretne stanowisko obu stron w poszczególnych sprawach?

I tu pani komisarz odpowiadając rozminęła się, delikatnie mówiąc, z prawdą: mianowicie (w skrócie) stwierdziła, że sprawy te, jak i w ogóle energetyka, nie są i nie będą w ogóle przedmiotem negocjacji. Tymczasem, http://pl.scribd.com/doc/274077002/EU-TTIP-Investment-and-Services-Offer-July-2015 mówi dość ogólnie (ss. 110 i 111), o tym, że jeśli USA zaproponuje atrakcyjne propozycje w negocjacjach, to UE rozważy odstąpienie od (wykreślenie z listy) zastrzeżeń o wyłączeniu z negocjacji, które (to zastrzeżenia) KE ma na razie wpisane w dokument. Te zastrzeżenia dotyczą produkcji prądu EJ, ale też wydobywania uranu i toru oraz przetwarzania paliwa.

Dokumet , który otrzymaliśmy na początku spotkania Wytyczne w zakresie negocjacji dotyczących TTIP NR dok ST11103/13 RESTREINT UE/EU RESTRICTED jeszcze niedawno objęty był klauzulą tajności zawiera stwierdzenie „Zobowiązania wynikające z Umowy są wiążące na wszystkich poziomach administracji rządowej”

Warto pamiętac , że podobna umowa /NAFTA/ zawarta przez USA z Maksykiem spowodowała , że w ciągu kilku lat sektor rolny w Meksyku stracił ok. 1,6 mln miejsc pracy (szczegółowe dane można znaleźć w opublikowanym w lutym 2014 r. raporcie think-tanku Center for Economic and Policy Research „Did NAFTA help Mexico?”).

Protesty przed biblioteką wybitnie skromne. Kilka osob w koszulkach z przekreślonym TTIP zbieranie podpisów mały happening z udziałem Parti Zielonych

Wczoraj Brytyjczycy przekazali kolejne 100 000 podpisów pod EIO Stop-TTIP, jest ich już ok. 2 750 000. Zbiórka kończy sie 6 października, a w Polsce brakuje nam jeszcze ok 20 tyś. podpisów (zostało nam 20 dni). Namówcie bliskich i znajomych by podpisali się na http://stop-ttip.pl/ Razem powstrzymamy najgorszą umowę handlową świata!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 września 2015 by in Ochrona środowiska, Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: