Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

12. zjazd motocyklistów na Jasnej Górze: motocykliści rosyjscy przejadą bezpiecznie

Źródło: ekai.pl

motocykl
Po raz 12. na Jasnej Górze odbył się Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. „My, polscy motocykliści (…) oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie. Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód” – głosi rezolucja, przyjęta przez aklamację. Chodzi o przejazd rosyjskich nacjonalistów z ruchu „Nocnych Wilków” przez Polskę w drodze do Berlina z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Tradycyjnie spotkanie było wyrazem pamięci o Polakach pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” w XX w. i solidarności z rodakami żyjącymi na Wschodzie. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.

„Dziękuję, że chcecie rozpoczynać nowy sezon od Eucharystii, żeby być mocnymi nie tylko fizycznie, ale i duchowo” – powiedział hierarcha, zwracając się do motocyklistów. Kaznodzieja prosił ich, by nieśli orędzie Dobrej Nowiny, dawali świadectwo swojej wiary, „bo duch sekularyzmu przychodzi w ten świat. Widzimy, że kościoły pustoszeją. A kościół bez Eucharystii, bez kapłana, to tylko muzeum. I dzisiaj widzimy nowe kościoły, którymi staja się sale koncertowe, stadiony, dyskoteki; może to jest wszystko potrzebne, ale tam nie znajdziemy Boga, a Bóg jest potrzebny”.

Abp Kondrusiewcz przestrzegał przed poddawaniem się moralnemu relatywizmowi, politycznej poprawności wdzierającej się w sprawy religii, odrzucaniem prawdy i zamykaniem się w kręgu własnych spraw, jak zamknięci byli uczniowie idący do Emaus, „bo największą tragedią człowieka będzie kiedy my nie zobaczymy Chrystusa, który idzie obok nas”.

„W dzisiejszym świecie, Kościele, na dzisiejszym etapie Jego rozwoju głównym zadaniem jest nowa ewangelizacja, nowe głoszenie Ewangelii. Ewangelia jest ta sama, ale dzisiaj trzeba szukać nowych metod głoszenia Słowa Bożego, jest to Internet, są to inne środki masowego przekazu, jest to kultura, architektura, piękno, teatr, ale również i sport, sport motocyklowy. Ludzie was na pewno podziwiają, wasze umiejętności, brawurę jaką jeździcie, ale jeżeli podjeżdżają motocykliści pod kościół i wchodzą do kościoła, na kolanach modlą się, to jest największe świadectwo” – zachęcał w homilii metropolita mińsko-mohylewski.

W świecie, w którym mamy bardzo wiele idolów – są sportowcy, artyści, niektórzy z was też chcą nimi być. Nie bądźcie idolami, bądźcie normalnymi chrześcijanami, którzy swoim życiem, swoją modlitwą, postępowaniem, solidarnością głoszą na „tych dwóch kółkach” Ewangelię współczesnemu światu, który potrzebuje Ewangelii – apelował abp Kondrusiewicz.

Na zakończenie Mszy św. odnowiono Akt Zawierzenia motocyklistów Matce Bożej oraz poświęcono motocykle.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Wiktor Węgrzyn, organizator Pielgrzymki z ramienia Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Komandor Rajdu podziękował miłośnikom jednośladów za liczne przybycie i odczytał uchwaloną rezolucję przez aklamację, którą przyjęto w sobotę 18 kwietnia. Ze szczytu Jasnej Góry Wiktor Węgrzyn poprosił o jej potwierdzenie wszystkich zgromadzonych:

„My, polscy motocykliści zebrani na 12. Zlocie Motocyklowym Jasna Góra 2015 im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego potwierdzamy naszą solidarność ze wszystkimi motocyklistami świata, zapewniamy na terytorium Polski bezpieczeństwo i gościnność. Dziś, kiedy funkcjonariusze gazet i telewizji polskojęzycznych, posługując się kłamstwem, realizując antypolskie cele, rozpętali nieznaną dotychczas w polskiej tradycji, polskiej kulturze nagonkę na naszych gości, motocyklistów rosyjskich, zachęcając wręcz do fizycznej wobec nich przemocy, oświadczamy: motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie. Nie dopuścimy do żadnych awantur, zapewniamy im bezpieczny przejazd i gościnność, taką jak oni nam od 14 lat zapewniają, motocyklistom Rajdu Katyńskiego i wszystkim naszym wyprawom na Wschód. Rajd rosyjskich motocyklistów z Moskwy do Berlina w 70. rocznicę ich zwycięstwa nad Niemcami, odwiedzający pola bitewne i cmentarze dziadów, ma takie samo znaczenie dla Rosjan, jak Motocyklowy Rajd Katyński dla Polaków. Witamy was, rosyjscy motocykliści na polskiej ziemi, spotykamy się w dniu 27 kwietnia o godz. 9.00 czasu polskiego na przejściu granicznym Brześć-Terespol. Bardzo proszę, kto jest za tym, żeby tę rezolucję przyjąć, wciskamy sygnały”.

Na błoniach jasnogórskich rozległ się dźwięk motocyklowych klaksonów. „Tak też myślałem – mówił dalej komandor Węgrzyn. – Dziękuję kochani, tak uważam, bojkot, atak na rosyjskich motocyklistów, jest wbrew naszej kulturze, jest wbrew naszym obyczajom polskim. Czy są głosy przeciwne, czy są motocykliści, którzy się nie godzą z tą rezolucją? Rezolucja została przyjęta przez aklamację, jednogłośnie. Jeszcze raz dziękuję z całego serca i przypominam 27, to jest poniedziałek, godz. 9.00 rano spotykamy się na granicy w Brześciu do Terespola. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, potem pojedziemy z nimi przez Polskę, kto będzie mógł na różnych odcinkach, ale zależy mi bardzo, żeby tam w Brześciu było nas jak najwięcej. Dziękuje i do zobaczenia”.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ks. ułana Zdzisława Peszkowskiego jak co roku był również okazją do duchowego przygotowania do kolejnego Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który w tym roku wystartuje 23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego w Warszawie.

Ks. harcmistrz Dariusz Stańczyk, który posługuje w parafii św. Trójcy w Tobolsku w Rosji, wyraził radość, że „wielu motocyklistów zaczyna rozumieć, że motocykl może stać się narzędziem ewangelizacji. Na tych rajdach przede wszystkim wielu się nawraca, przystępują po wielu latach do spowiedzi św.”.

„Trzeba dziś dziękować Bogu – podkreśla ks. Stańczyk – że Maryja, Królowa Polski, ma dziś tu tak wielu motocyklistów nie tylko z Polski bo i z Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji Niemiec czy Belgii, a Jasna Góra staje się w tej chwili taka szkoła wychowania motocyklistów całej Europy, aby Europa chrześcijańska się nie zatraciła i była silna”.

Mówiąc o znaczeniu Rajdów Katyńskich dla Polaków na Wschodzie ks. Stańczyk wymienił przede wszystkim budzenie wiary i wolności, a jednocześnie przypominanie o pięknie kultury „że kultura chrześcijańska może wszystkich ludzi jednoczyć i tak jak modlimy się o pokój w świecie i kiedy Chrystus Wielkanocny mówi `Pokój wam`, to myślę, że Rajd Katyński, motocykliści, kiedy jadą z takim przesłaniem braterskim do krajów Europy czy właśnie w daleką Rosję, to jest piękne. Kiedy człowiek staje się pielgrzymem, przestaje myśleć o wrogości, uprzedzeniach, ale faktycznie czy Polacy, czy Rosjanie, czy Ukraińcy, którzy są na takim szlaku pielgrzymkowym, są dla siebie braćmi?”. Ks. Stańczyk spotyka się z tymi wyrazami braterstwa i solidarności pielgrzymując rowerem po Syberii. „Jest możliwa zgoda, pokój i miłość miedzy narodami” – przekonuje.

W pielgrzymce motocyklistów wzięli udział również uczestnicy „Mostu Pamięci”, którzy w przypadającą w tym roku 70. rocznicę wyzwalania niemieckich obozów koncentracyjnych, odwiedzili te miejsca, w których dokonywano zbrodni podczas II wojny światowej. Właśnie podczas zlotu zakończył „Most Pamięci Ravensbrück – Jasna Góra” (17-19 kwietnia 2015 r.).

Jak co roku motocykliści przywieźli ze sobą tysiące maskotek dla dzieci w Polsce i na Kresach Rzeczypospolitej. Podczas jasnogórskiego Zlotu przeprowadzona została kwesta na rzecz Kresowian.

Dzięki datkom Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ufundowało m.in. kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, wyposażyło też w polskie lektury kilkanaście bibliotek na Kresach, a także sfinansowało mundurki polskich harcerzy i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Jak podaje Wiktor Węgrzyn, komandor Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego, w spotkaniu uczestniczyło ok. 30 tys. motocyklistów. To największe tego typu wydarzenie w Europie. Organizatorem pielgrzymki jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które ma na celu organizowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o Golgocie polskich patriotów, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 kwietnia 2015 by in Co piszą inni... and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: