Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Ukraińcy masowo unikają mobilizacji

Autor: Jacek C. Kamiński
Poleca: Wiesław Cupała
Źródło: Komitet Ukraiński

725898de00ac66fa21d67f8f44_4ea10571

Z wielkimi oporami przebiega rozpoczęta 20 stycznia czwarta fala mobilizacji na Ukrainie. Poborowi masowo uchylają się od niej, uciekając za granicę lub ukrywając się. Dotyczy to zwłaszcza Zachodniej Ukrainy, gdzie dochodzi na tym tle do zamieszek. Prezydent Władimir Putin zapowiedział ułatwienia dla licznie uciekających do Federacji Rosyjskiej Ukraińców w wieku poborowym.

„19 stycznia, na dzień przed oficjalnym startem kampanii częściowej mobilizacji, blisko tysiąc mężczyzn z Pieregińska wyjechało do pracy za granicę – do Rosji. 26 autobusów pojechało do Krasnojarska” – alarmują ukraińskie media w odniesieniu do jednej z miejscowości rejonu rożniatowskiego w obwodzie iwano-frankowskim (Galicja). Jeszcze poważniej sprawa wygląda na Wołyniu, gdzie w jednym z rejonów doszło wręcz do małego powstania przeciw władzom wojskowym. Jak donosi ukraiński portal 112.ua, mieszkańcy miejscowości Piszczi, Mielniki, Ostrowie i Zacisze z okolic Szacka zbierali się w liczne grupy i napadali na urzędników roznoszących karty powołania do wojska. Po ich zniszczeniu puszczali urzędników wolno. Doszło do starć z milicjantami.

Zastępca komisji wojskowej miasta Kijowa Ihor Sliusarienko zauważył, że w w ramach tej fali mobilizacji jest też dużo mniej ochotników, a ponieważ poborowych „często nie ma w domu”, powołania do wojska wręcza się ludziom w pracy. Realia takiej mobilizacji na przykładzie obwodu charkowskiego opisuje na swoim profilu w facebooku mieszkanka Charkowa Ewa Małysz: „Konkretnie pierwomajski rejon. (…) Po domach z powołaniami chodzą rano listonosze, wieczorem dzielnicowi. Ponieważ tam wszyscy się znają, mogą zabrać człowieka prosto z ulicy. Kogo nie udało się znaleźć w domu, szukają w pracy (w szkole, przedszkolu, piekarni, chlewni). Dla jednej osoby przygotowanych jest kilka duplikatów powołania. „Łowią” młodzież, która nie służyła w wojsku i nie miała broni w ręku. Naszym znajomym i krewnym też przynieśli powołania, ale oni nie wzięli ich do ręki i nie podpisali pokwitowania. Jednak następnego dnia dzielnicowy pojawił się w pracy i zmusił dyrektora do podpisania się za nich, teraz uważają takie powołania za doręczone. Nasz przyjaciel z dzieciństwa już tydzień ukrywa się. Pomieszkuje u znajomych i w piwnicach. Nastroje u wszystkich mroczne, u mnie po rozmowie telefonicznej z nimi też. Nikt nie rozumie dlaczego tylu ludzi zabierają, bo tylko z tych wiosek zabrali 250 osób i łowią dalej. Ludzie, to ludobójstwo!”.

Problemy z przeprowadzeniem mobilizacji przyznają zarówno zwolennicy opozycji, jak i ludzie związani z kijowskim rządem. Tak widzi sytuację nastawiony antyrządowo znany ukraiński bloger Yura z Sum: „Kijowski reżim zderzył się z aktami otwartego nieposłuszeństwa ludności. Osoby roznoszące powołania do wojska poddawane są systematycznie przemocy. Wioski organizują swoje oddziały samoobrony (na razie nieuzbrojone). Ludzie masowo rzucają pracę, żeby tylko nie iść na ubój organizowany przez oligarchów. (…) Na przekór starannie narzucanej przez media patriotycznej histerii ludzie głosują nogami. Nie chcą iść zabijać swoich braci i sióstr w Donbasie”.

Na swoim profilu na facebooku bezsilnie złorzeczy doradca Piotra Poroszenki Jurij Biriukow: „Przyszło pierwsze podsumowanie o wypełnieniu planu czwartej fali mobilizacji. Z całego kraju, z każdego obwodu. I ja tego nie rozumiem! Nie rozumiem słów, nie rozumiem faktów. Przewodniczący 14. rad wiejskich w obwodzie iwano-frankowskim odmówili powiadamiania o mobilizacji. 57 proc. wezwanych poborowych obwodu iwano-frankowskiego nie przybyło na wezwanie komisji lekarskiej. 37 proc. wezwanych poborowych obwodu iwano-frankowskiego opuściło terytorium Ukrainy. Szefowie rad wiejskich obwodu tarnopolskiego otwarcie sabotują mobilizację, w przypadku pojawienia się w rejonie przedstawicieli komisji wojskowej informują mieszkańców swojej i okolicznych wsi. Przewodnicząca rady wsi Koniuchy rejonu kozłowskiego oświadczyła, że kilka dni temu miejscowi wynajęli dwa autobusy i wyjechali na terytorium Federacji Rosyjskiej. W miejscowości Kolczyno w rejonie mukaczewskim obwodu zakarpackiego ze 105. powołanych wezwania udało się doręczyć tylko trzem: 9 osób nie mieszka pod adresem rejestracji, a 93. mężczyzn w styczniu wyjechało na sezonowe prace w rolnictwie. W ciągu ostatnich trzydziestu dni granicę państwa w obwodzie czerniowieckim przekroczyło 17 proc. z ogólnej liczby poborowych obwodu. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że hostele i motele w strefie przygranicznej sąsiedniej Rumunii są zapełnione przez uchylających się od mobilizacji. 19 proc. wezwanych poborowych obwodu wołyńskiego odmówiło służby wojskowej ze względów religijnych, choć w poprzednich latach procent odmowy na podstawie tej formuły nie przewyższał 0,7 proc. Patrioci, cholera. Wojownicy światła, cholera. Tchórzliwe kundle!”.

W ciągu 2015 roku rząd Arsenija Jaceniuka zamierza powołać do wojska 200 tys. osób – mężczyzn i kobiet”.

Referencje

 1. Trimaj Kurs
 2. http://112.ua/mnenie/nemnogo-o-mobilizacii-v-volynskoy-oblasti-179181.html
 3. http://vesti-ukr.com/strana/85965-voenkomaty-iwut-prizyvnikov-po-ofisam
 4. http://yurasumy.livejournal.com/356822.html
 5. https://www.facebook.com/yuri.biriukov/posts/1553558451579633

2 comments on “Ukraińcy masowo unikają mobilizacji

 1. Chlorofil
  28 lutego 2015

  ‚Ukraińskie władze powołały do wojska około 800 strajkujących górników z Wołynia. Karty mobilizacyjne wręczano górnikom w miejscu pracy. Powodem protestu były sięgające trzech miesięcy zaległości płacowe. Według wicemera Nowowołyńska Eduarda Sawika najwięcej powołań otrzymali górnicy z tamtejszych kopalń nr 1 i 9, które rząd Arsenija Jaceniuka planuje zamknąć i gdzie trwają najsilniejsze protesty.

  3 marca górnicy Zachodniej Ukrainy zamierzali udać się na akcję protestacyjną do Kijowa. – Po prostu mszczą się na nas za strajki, buntowników postanowili zabrać do wojska. Wielu moim towarzyszom, którzy blokowali drogi i zamierzali jechać na manifestację pod Ministerstwo Energii i siedzibę rządu wręczyli powołania. Teraz jest jeszcze gorzej niż w latach 90. Wtedy chociaż głodowaliśmy, to przynajmniej nie było wojny. A teraz kompletna tragedia – cytuje wypowiedź Alieksieja, górnika z Nowowołyńska, ukraiński portal vesti-ukr.com.

  W ten sposób władze osiągają trzy korzyści za jednym zamachem. Zamykają kopalnie i oszczędzają na dotacjach. Górników zabierają do wojska zamiast zwalniać ich z pracy i wypłacać im zasiłki. I gaszą bunty, zmuszając rebeliantów do ukrywania się lub do służby wojskowej – komentuje sytuację popularny ukraiński bloger Yura z Sum.”

  Źródło: http://lewica.pl/?id=30316&tytul=Ukraina:-Zbuntowani-g%F3rnicy-powo%B3ani-do-wojska-

 2. Rotmistrz
  28 lutego 2015

  Władze Ukrainy zwalczają dezercje przy pomocy stalinowskich metod:

  „Верховная Рада Украины приняла Закон «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины об усилении ответственности военнослужащих, предоставлении командирам дополнительных прав и возложении обязанностей в особый период»

  Законодательный акт возлагает на командиров обязанность принимать решительные меры по прекращению совершения уголовного правонарушения подчиненными и восстановлению правопорядка.

  Закон также вводит административную ответственность за совершение военных административных правонарушений. В частности, введена ответственность за отказ от выполнения законных требований командира (начальника), небрежное отношение к военной службе, нарушение правил несения боевого дежурства, нарушение правил несения пограничной службы, распитие алкогольных, слабоалкогольных напитков военнослужащими. Командирам предоставлено право составлять административные протоколы.

  Закон решает вопрос отбывания наказания в дисциплинарном батальоне военнослужащими военной службы по контракту и призванными во время мобилизации.

  Соответствующие изменения внесены в Уголовный кодекс, Кодекс Украины об административных правонарушениях, Уголовно-исполнительный кодекс, Дисциплинарный устав, Устав внутренней службы, Устав гарнизонной и часовой служб Вооруженных Сил Украины и Закон «О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей».

  Закон принят с учетом предложений.

  Соответствующий законопроект зарегистрирован под №1762.”

  Źródło: http://iportal.rada.gov.ua/ru/news/Novosty/Soobshchenyya/page/ru/news/Novosty/Soobshchenyya/103177.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 28 lutego 2015 by in Co piszą inni..., Wojna and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: