Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Do przyjaciół z Moskwy

Jarosław Kapsa
Grzegorz Majewski

plakat

O wolność dla Ukrainki odważnie walczy też w Rosji mała opozycyjna grupa Republika. Jej członkowie wiele razy urządzali na ulicach Moskwy demonstracje w jej obronie. Jednym z haseł było „Nie dopuścimy do Katynia w XXI wieku”. – Sawczenko też jest, jak polscy oficerowie w 1939 roku, jeńcem niewypowiedzianej wojny. I ma być sądzona, jak wasi, przez nieludzkich, niesprawiedliwych sędziów – tłumaczył mi jeden z członków grupy.1

Z szacunkiem i podziwem odbieramy odwagę obywatelską ratującą honor i godność Rosji. Wyjątkowej odwagi cywilnej wymaga protest przeciw władzy, która represjami dławi wolność głosu. Jeszcze większej odwagi wymaga głoszenie słów prawdy, wbrew panującej powszechnej opinii publicznej. Protest grupy Republika przypomina najpiękniejsze karty z dziejów antysowieckiej opozycji w czasach ZSRR. Równie wymowny był gest moskiewskiej manifestacji w 1968 r. na Placu Czerwonym, ” Za wolność Waszą i naszą” przeciw interwencji w Czechosłowacji

Obrona praw żołnierza ukraińskiego, wziętej do niewoli porucznik Nadii Sawczenko, jest pięknym dowodem rosyjskiego patriotyzmu. Jest wyrażeniem marzenia, że wielkość Rosji może być budowana tylko na fundamencie cywilizacji, gwarantującej każdemu człowiekowi prawo do wolności i godności. Słowa „nie dopuścimy do Katynia w XXI wieku” – dla nas, dla Polaków znaczą bardzo dużo. Proces Nadii Sawczenko rodzi także inne skojarzenie. W czerwcu 1945 r, gdy świat świętował pokonanie faszyzmu, w Moskwie sądzono i skazano polskich przywódców Państwa Podziemnego, bohaterów walki z hitlerowskim okupantem. Zostali oni, podobnie jak Nadia Sawczenko, podstępem wzięci do niewoli, wywiezieni z kraju i skazywani na podstawie fałszywych zarzutów.

Nie można usprawiedliwić tamtych zbrodni tłumacząc, że w ostatecznym rachunku prowadziła ona do zwycięstwa Rosji nad nazistowskimi Niemcami. Zbrodnia kierowana przeciwko domniemanym lub prawdziwym wrogom, prędzej czy później staje się narzędziem państwa niewolącego i mordującego własnych obywateli. W 1945 r nie tylko polscy patrioci trafili do sowieckich łagrów, tymi samymi transportami do piekła Kołymy wieziono rosyjskich bohaterów, obrońców Stalingradu i zdobywców Berlina. Dla wielu Rosjan koniec wojny, rok 1945, oznaczał wzrost represji stalinowskiego państwa; życie Rosjan w zwycięskim ZSRR stawało się gorsze, niż los społeczeństw europejskich w krajach okupowanych przez III Rzeszę. Pamiętając o tym widzimy w słowach „nie dopuścimy do drugiego Katynia w XXI”, nie tylko wezwanie do oparcia stosunków międzynarodowych na fundamencie moralności i prawa, ale także obronę podstawowych praw Rosjan do życia, wolności i godności.

W latach 80-tych, gdy w ramach Ruchu Wolność i Pokój, szukaliśmy wzorów osobowych uzasadniających przekonanie „nie ma wolności bez pokoju; odkryliśmy piękny przykład niemieckiego żołnierza Otto Schimka. Ten żołnierz III Rzeszy Niemieckiej rozstrzelany został za to, że odmówił zabijania bezbronnych. Wolał być martwym, niż zostać katem. I ten gest, wtedy uważany za zdradę, w naszych oczach jest najpiękniejszym przykładem austriackiego patriotyzmu.

Jesteście dziś dla nas podobnym uosobieniem pięknych wzorów rosyjskiego patriotyzmu. Wychowani na literaturze Dostojewskiego i Gogola, urzeczeni muzyką Czajkowskiego, dziękujemy Wam za to. Dzięki temu możemy marzyć o Europie, będącej wspólnym domem wolnych ludzi, gdzie przyjaźń, oparta na poszanowaniu indywidualnej godności, łączyć będzie Rosjan i Ukraińców, Polaków i Niemców, Francuzów i Anglików, przełamując wszelkie historyczne uprzedzenia.

1 „Gazeta Wyborcza”11.02.2015 r;  Cały tekst.

Działania grupy Republika

20 października pikieta przed Centrum Serbskiego w Moskwie, gdzie Nadja Sawczenko przechodziła badania psychiatryczne, odbyła się pikieta około 20 osób. Nikogo nie zatrzymano.

30 października, w Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych na Łubiance odbył się protest, gdzie uczestnicy podeszli do miejsca, w którym stał kiedyś pomnik Dzierżyńskiego i rozwinęli transparenty z żądaniem uwolnienia więźniów politycznych: Sawczenko, Olega Sentsova, Borysa Stomachina Siergieja Krjukowa i innych więźniów sumienia.. Uczestnicy akcji to Wiera Ławreszina, Michaił Udami, Maxim Czekanow, Irina Kałmykowa, Ildar Dading i Nadir Fatom.

26 listopada pod budynkiem parlamentu-Dumą- 11 aktywistów (m.in. Jekatierina Maldon, Irina Kałmykova, Ildar Dadin, Rejda Linn, Mikołaj Głuchin ) przeprowadziło akcję nie mając na nią pozwolenia władz, Domagali się uwolnienia Nadii Sawczenko, wśród transparentów pojawił się napis „Nie dopuścić do Katynia XXI wieku”. Akcja trwała 2 minuty.

14 stycznia Odbyła się demonstracja pod budynkiem więzienia, gdzie jest przetrzymywana Nadia Sawczenko. Demonstranci podjechali samochodem, z głośników puścili głośno hymn Ukrainy i szybko odjechali. Na drodze jednak zostali zatrzymani przez samochód z OMONu.. Zatrzymanym, m.in. dziennikarce Aleksandrze Agiejew, która filmowała zajscie oraz demonstrantom Oldze Mokrjakowej, Jekatierine Maldon i Iwanowi Dudko odebrano natychmiast telefony. Nie pozwolono na kontakt z adwokatem, pomimo, ze posiadał odpowiednie pełnomocnictwo -wcześniej podpisane. Dodatkowo Agiejewej zabrano kamerę i wyczyszczono pamięć kamery, tak by nie został ślad po demonstracji.

26 stycznia odbyła się demonstracja, po której uczestników skazano na areszt od 10 do 45 dni.

Uczestnicy demonstracji 26 stycznia w obronie Nadii Sawczenko w sądzie w Moskwie

Druga od lewej Tatiana Iljusznikowa, czwarta z lewej Masza Rjabikowa, piąta Ludmiła Kuzniecowa, z tyłu, pod ścianą pierwszy z lewej Michaił Udimow, obok Karineh Kovhaeva, Aleksiej Kondratiew , Pierwszy od prawej, przy kracie Mikołaj Zboroszenko, drugi Ildar Dadin w Sądzie Rejonowym w Moskwie. Następnego dnia podano informację, że ukarani opozycjoniści podjęli głodówkę.

Druga od lewej Tatiana Iljusznikowa, czwarta z lewej Masza Rjabikowa, piąta Ludmiła Kuzniecowa, z tyłu, pod ścianą pierwszy z lewej Michaił Udimow, obok Karineh Kovhaeva, Aleksiej Kondratiew , Pierwszy od prawej, przy kracie Mikołaj Zboroszenko, drugi Ildar Dadin w Sądzie Rejonowym w Moskwie. Następnego dnia podano informację, że ukarani opozycjoniści podjęli głodówkę.

Reklamy

5 comments on “Do przyjaciół z Moskwy

 1. Grzegorz Majewski
  22 lutego 2015

  Im więcej „grzebałem” w internecie o nich, tym większym szacunkiem ich darzę. 20 lutego, w rocznicę mordowania ludzi na Majdanie starali się złożyć kwiaty pod ambasadą Ukrainy. Policja, która otaczała teren zatrzymała ich i zapakowała do autobusu. Jektierinie Maldon udało się w środku autobusu zrobić zdjęcia i przesłać do internetu.
  Przeczytałem też, że jutro, 23 lutego jeden z uczestników grupy Aleksiej Domnikow obchodzi swoje 31 urodziny. Na facebooku opublikował zaproszenie do swoich znajomych, by jego urodziny uczcili na…demonstracji, jaką planują o godzinie 15.000 (13.00 czasu polskiego)pod hasłem Europejskiej Rosji, równej, sprawiedliwej.

  Nasz list przesłałem na profile trzech uczestników grupy, od Aleksieja i Jekteriny otrzymałem podziękowanie. Aleksiej napisał: „Dziękuję, to jakaś antyutopia, nasza ojczyzna pogrąża się w mroku…”

  Odpisałem, że są dla nas bohaterami.

 2. Radek Gawlik
  22 lutego 2015

  Grześ, to piękne, że ich wyszukałeś i wsparłeś. Są przyzwoitymi, odważnymi ludźmi, którzy nie dali się opanować radzieckiej propagandzie wojennej pana Putina i spółki KGB-istów, którzy rządzą Rosją i umysłami wielu ,za wielu… Powinniśmy domagać się od naszego społeczeństwa uruchomienia rosyjskojęzycznej TV robionej przez takich Rosjan , jak Ci uwięzieni za kwiaty. „Radio i TV Swoboda ruskowo naroda nam nużna” 😉

  • Grzegorz Majewski
   22 lutego 2015

   Wyszukał ich Jarek Kapsa, ja tylko zdobyłem więcej informacji. On też jest prawdziwym autorem listu.

 3. Darek Zalewski
  23 lutego 2015

  Nie mam wątpliwości, że takich Rosjan-Przyjaciół potrzebuje świat a my powinniśmy ich wspierać w myśl pięknego hasła „Za wolność Waszą i naszą”

 4. Sławek Dutkiewicz
  23 lutego 2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 22 lutego 2015 by in Wojna and tagged , .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: