Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Kościuszko, Westerplatte i bojownicy o wolność

Jarosław Kapsa
(Polemika z  artykułem)

tybet-flaga2

Solidaryzuję się z bólem pana Włodzimierza Zybertala, którego pod groźbą i szantażem zmuszają do manifestowania oburzenia. Uważam to za poważne naruszenie praw ludzkich i obywatelskich; ustawianie dorosłego faceta w roli orwellowskich owiec beczących „cztery nogi tak dwie nogi nie”.

Dodany do bolesnego wyznania tekst jest ilustracją do czego prowadzi zmuszanie do „jedynie słusznego” oburzania. Potwierdzam też, bazując na własnym guście i doświadczeniu: nie ma narodów ładnych i brzydkich okupantów. Ładne są tylko niektóre dziewczyny, brzydcy niektórzy chłopcy (lub odwrotnie).

Skoro się w kwestii brzydoty zgadzamy, to pozwolę sobie rozwinąć tezy autora, by nadać rzeczy uniwersalność. Otóż wydawałoby się, że z tymi rozbiorami Polski rzecz jest oczywista; racje moralne itp, walka złych z dobrem itp. Ale gdyby tak popatrzeć obiektywnie, to przecież trzy oświecone państwa uratowały, a nawet zbudowały, cywilizacje w zapadłym ciemnogrodzie jakim była Rzeczpospolita. Dały nam nie tylko kolej, ale i kanalizację, wprowadziły system powszechnej edukacji, a nawet ubezpieczenia społeczne dla robotników i wyzwolenie z pańszczyzny chłopów. Linie kolejowe otworzyły nam świat, młodzi Polacy studiując w Dorpacie, Kazaniu, czy w Lipsku i Monachium zobaczyli czym jest cywilizacji. Znakomita większość uznała, że wolnością brzucha się nie zapełni. Tylko w granicach 5-10% buntowało się czynnie opętana przez takich fundamentalistów jako Kościuszko czy Traugutt. Mniej więcej tyle samo (licząc do ogółu mówiących po polsku) wybrało lojalną służbę w wojsku i administracji rosyjskiej i pruskiej (w austriackiej zdecydowanie więcej).

„Brzydcy” zaborcy to była elita Europy. Wystarczy przeczytać listy Woltera do Katarzyny II by zrozumieć konieczność ucywilizowania polskiego anarchizmu katolickiego. Rosja stanowi doskonały przykład świadomego podporządkowania jednostki służbie dobru wspólnemu, jakim jest rozwój Imperium. Niemcy, przy całych swoich wadach i liberalnych ciągotach, też się starali budować system kolektywny. I jedni i drudzy wiedzieli, że wojny wygrywają żołnierze (Moltke, Suworow, Żukow. Guderian) ale na dłuższa metę ważniejsi są filozofowie (Marks, Engels, Lenin). Dlatego Rosja i Niemcy zbudowały światowe Imperia, przed którymi można skłonić głowę. Tego „nie rozumieją dzielni bojownicy o wolność. Im się wydaje, że walczą o Jedynie Słuszną Sprawę… W gruncie rzeczy są nieodrodnymi dziećmi imperializmu równie drapieżnego, jak chiński / rosyjski/, tylko odmiennego ideologicznie, nakazującego wszędzie i za każda cenę zaprowadzać Świętą Własność Prywatną, Świętą Wolność Bogacenia Się, Świętą Religię Oddawania Czci Boskiej Mamonie, etc. Cnoty”

Innymi słowy: ten Kościuszko to był wariat co buntował proletariat.

Nie mam racji. A może w tym samym stopniu ją mam co sympatyczny Autor boleśnie odczuwający zmuszanie do oburzania się chińską okupacją Tybetu. W końcu nie jesteśmy rasistami by twierdzić, że to co dopuszczalne jest w Azji stanowi przykład gwałtu w Europie.

Pozdrawiam
Jarek Kapsa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 20 listopada 2014 by in Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: