Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Taśmy „Wprost” odsłuchane w Szwajcarii

Chris Urs Jäger

ZK140-2

Taśmy po raz kolejny wstrząsają Polską. Po raz kolejny zarejestrowano rozmowy prominentów bez ich zgody, po raz kolejny upubliczniono te nagrania.

Po raz kolejny wybuchł skandal.

Po raz kolejny nie wiadomo, kto tak naprawdę pociąga w Polsce za sznurki, bo mocodawcy nagranych polityków pozostają w cieniu.

W sprawie „przychodzi Rywin do Michnika” nie udało się ustalić kim byli owa „grupa trzymająca władzę”, pomimo procesu, wyroku skazującego oraz zmiany władzy krótko po całej aferze. Na fali oburzenia działaniami „grupy trzymającej władzę” do władzy w następnych wyborach doszło ugrupowanie, które obiecało odnowę moralną, budowę IV RP oraz … uwaga, uwaga … walkę z „układem”.

Projekt IV RP czyli budowy moralnie działającego państwa skończył się uniewinnieniem chrirurga, czyli „tego pana, który już nigdy nikogo nie zabije”. Odpowiedzialny za ten skandal ówczesny minister sprawiedliwości zdołał ukryć się w Brukseli, zanim pokłócił się ze swoim padrone.

W międzyczasie mieliśmy jeszcze spektakl medialny pod hasłem mataczenia w sprawie śmierci Barbary Blidy. Myto ręce własne, myto ręce postrzelonej, zamieniano się ubraniami, wykonywano setki połączeń komórkowych, aby uniemożliwić wyjaśnienie roli ABW, prokuratury oraz polityków w śmierci Barbary Blidy.

W taki sposób – czyli zmieniając ABW politycznie sterowaną ekipę filmową – nie dało się uruchomić rewolucji moralnej. Efektem tego błędu podczas poczęcia projekt IV RP umarł ostatecznie w fazie walki o władzę pomiędzy „burakami” a „ziemniakami”.

Władza przeszła w ręce Obywateli zjednoczonych na Platformie.

Przez dłuższy czas wydawało się jasne, kto pociąga za sznurki.

Donald Tusk był „samcem alfa”, rozstawiał żołnierzy po kątach a niepokorni po kolei znikali. Olechowski, Płażyński, Rokita, Schetyna, Godson. Wszyscy oni ośmielili się mieć własne zdanie niekompatybilne ze zdaniem wodza i skutkiem tego zostali zmuszeni do opuszczenia szeregów platformy podobno obywatelskiej. Jakkolwiek z nazwy „obywatelska” by platforma nie była, z partii wyrzucali nie obywatele przecież, lecz wódz naczelny.

Przez dłuższy czas również i mnie wydawało się, że Donald Tusk rządzi RP. Dopiero prof. Belka w rozmowie z ministrem spraw wewnętrznych wyprowadził mnie z błędu.

Otóż moim skromnym zdaniem trzecią Rzeczypospolitą rządzi ten, kto finansuje jej deficyt budżetowy: kto płaci, ten wymaga.

Zacznijmy zatem od pytania jakie są warunki stawiane przez finansujących średniej wielkości choć mocno już zadłużone państwo w środkowej Europie. Warunki te są proste: finansujący deficyt III RP pragną rozmawiać z jej szefem, a nie z jego podwładnymi. Premier ma być dostępny na każde ich żądanie, bez filtra w postaci ministra finansów. Oni chcą być partnerami a nie petentami premiera.

Wiemy już zatem, jaka jest cena dalszego zadłużania państwa. Jest nią bezpośredni dostęp do premiera RP. W takiej sytuacji NBP jest gotów (po kilku zmianach w prawie, ale dla mających większość w parlamencie to drobna kosmetyka) zacząć drukować złotówki i bezpośrednio wykupywać za nie obligacje III RP.

13 grudnia 1981 roku w słynnym przemówieniu telewizyjnym po wprowadzeniu stanu wojennego w PRL gen. armii Wojciech Jaruzelski stwiedził, cytuję: „… powstaje pytanie: kto za tym wszystkim stoi”?

Nie wiemy, kto stał za Rywinem i raczej się tego nie dowiemy. Rzeczypospolita Polska dysponując naprawdę wieloma służbami specjalnymi nie była w stanie tego wyjaśnić. Skoro Rywin poszedł do więzienia milcząc to małe są szanse, żeby zaczął mówić po dobrowolnym odsiedzeniu kary. Omerta działa.

Nie wiadomo, jak zginęła Barbara Blida. Nie wiadomo, jaką rolę w jej śmierci odegrała ABW czyli państwowa policja polityczna ani nadzorujący ją politycy. Omerta działa.

To może przynajmniej uda się wyjaśnić, kto stoi za plecami Marka Belki, prezesa NBP? Kto zgadza się finansować III RP?

W teorii jest tak: NBP ma monopol na druk prawnego środka płatniczego na terytorium RP. NBP jest bankiem centralnym, którego władze wybierane są przez polityków pochodzących z wyborów powszechnych. Zysk z działalności NBP trafia (w przeważającej części) do budżetu państwa. Na pozór wszystko jasne.

Otóż nie do końca.

Zgodnie z art. 1, punkt 1 ustawy o NBP „NBP posiada osobowość prawną i prawo używania pieczęci z godłem państwowym.”

Zgodnie z art. 14 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych „Przedsiębiorstwo państwowe podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.” jednocześnie w art. 2, punkt 2 ustawy o NBP umieszczono wyjątek: „NBP nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych.”

W ustawie o NBP ani słowem nie wspomina się ani o właścicielach NBP ani o formie osobowości prawnej. To nie jest państwowa firma, to nie jest spółka akcyjna, to nie jest spółka z o.o. Czym i czyj zatem jest Narodowy Bank Polski?

Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spowodowałby, że właściciele udziałów w NBP musieliby się ujawnić. Nie ma wpisu, nie ma problemu? Niepotwierdzona plotka głosi, że właścicielem (lub przynajmniej jednym ze współwłaścicieli) NBP jest BIS z Bazylei. BIS to „Bank of International Settlements”, organizacja koordynująca prace banków centralnych na całym świecie z wyjątkiem Korei Północnej, Grenlandii i kilku innych dość egzotycznych miejsc.

Sam NBP stwierdził, że: „NBP należy do podmiotów, które z natury rzeczy nie posiadają kapitału (akcje/udziały) w rozumieniu przepisów o podmiotach (spółkach) prawa handlowego.” (komentarz internauty „MakeMyDay” pod artykułem na jednym z blogów, dostępny pod adresem

http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html

Tak więc właścicieli NBP jest rzekomo przynajmniej dwóch, zdaniem NBP. Nie przypominam sobie, aby podczas procesu Powszechnej Prywatyzacji w mrocznych początkach polskiego powojennego kapitalizmu można było nabyć akcje NBP. NBP nie sprzedano również żadnemu inwestorowi strategicznemu. Ponieważ właścicieli NBP jest wielu, to muszą oni posiadać zdefiniowane procentowo udziały w tym banku.

Marek Belka liczy się z postawieniem przed trybunałem stanu, podobno sam to dobrowolnie powiedział w jakimś wywiadzie. Ewentualny proces nie powinien być dla niego problemem, bo sędziami trybunału są politycy, koledzy znaczy się. Kruk krukowi oka nie wykole, winda windzie liny nie przegryzie …

Poza tym tak długo, jak długo Marek Belka będzie milczał w sprawie tożsamości swoich pracodawców i mocodawców, czyli właścicieli NBP tak długo nic mu się nie stanie. Vide Rywin, vide Ziobro. Omerta, po prostu. To jest właśnie polityka.

Smutne w tej całej aferze jest to, że wszyscy starając się ją zrozumieć podniecają się menu w restauracjach i potrawami na talerzach polityków, językiem przez nich używanym czy też ich wzajemnych o sobie opiniach a nikt nie zapyta się o rzecz najważniejszą: kto kontroluje NBP, kto finansuje III RP i za jaką cenę zgodził się to robić?

Że władza milczy to jasne. Ale dlaczego w kwestii suwerenności ekonomicznej państwa milczy również opozycja? Czy Polska w ogóle posiada działającą opozycję?

W tym świetle pojęcie „walka z dużymi misiami” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Ktoś nam to państwo od ponad ćwierćwiecza finansuje, bo ostatni zrównoważony budżet RP wykazała w 1990 roku. Od tej pory żyjemy na kredyt.

Wielka Brytania znacjonalizowała swój do tej pory prywatny bank centralny, „Bank of England” w 1946 roku. Ciekawe, dlaczego …

Kto Polskę finansuje, ten Polskę kontroluje. Kim są owi dobroczyńcy? Kto jest pracodawcą pana Marka Belki? Kto jest właścicielem monopolu na drukowanie polskiej waluty? I dlaczego w ogóle nazywamy jeszcze nasz kraj demokratycznym?

2 comments on “Taśmy „Wprost” odsłuchane w Szwajcarii

 1. Zybelda
  19 sierpnia 2014

  Z Wikipedii wynika, że NBP jest udziałowcem BIS, a autor twierdzi odwrotnie?
  http://en.wikipedia.org/wiki/Bank_for_International_Settlements

 2. Chris Urs Jäger
  21 sierpnia 2014

  Dwie firmy mogą posiadać nawzajem swoje akcje. Jeśli (na przykład) NBP posiada 4% udziałów w BIS a BIS jednocześnie 75% udziałów w NBP to kto tu kogo kontroluje ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 11 sierpnia 2014 by in Inwigilacja, Pieniądze, Społeczeństwo and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: