Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Czas wolności i pokoju

Wiesław Cupała
Zdjęcia Anna Roś

Dzięki gościnności Państwa Łaskawców spotkaliśmy się w Szklarskiej Porębie, aby podyskutować o przyszłorocznym festiwalu. Było dużo wolności i trochę za mało pokoju, ale wydaje mi się, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Pewnym zawodem dla mnie była liczebność reprezentacji Fundacji Wolność i Pokój (tylko Darek Zalewski i Marek Krukowski). Luka ta jednak doskonale i merytorycznie została wypełniona przez inne osoby widoczne na poniższych zdjęciach (Ania, która fotografowała jest niewidoczna – tylko na jednym zdjęciu widoczna jest jej noga).

„Czas Wolności i Pokoju” ma być kulminacją obchodów 30. lecia Ruchu Wolność i Pokój, a jednocześnie przeniesieniem ideałów konstytuujących ten Ruch w czasy współczesne. Ruch WiP był ugrupowaniem opozycji demokratycznej, artykułującym sprzeciw wobec obowiązkowej służby wojskowej, konieczność ochrony środowiska oraz przypominający niewygodne dla różnej maści ideologów fakty z współczesnej historii Polski. Działał on jawnie, bazując na zasadach non violance. Dotychczasowe spotkania rocznicowe wipowców (20. i 25.lecie Ruchu WiP) miały przede wszystkim charakter wspomnieniowo-kombatancki. Tym razem chcielibyśmy skonfrontować ideały WiP-u z ich realizacją w czasach współczesnych, otwierając się jednocześnie na szersze grono zainteresowanych ideami wolności i pokoju.

Wychodząc z założenia, że pokój i wolność są swoimi wzajemnymi gwarantami, w ramach wydarzenia „Czas Wolności i Pokoju” planujemy stworzyć przestrzeń twórczej dyskusji wokół tych fundamentalnych idei. Jest to konieczne, gdyż dotychczasowe rozwiązania oparte na konfliktach i ograniczeniach praw podstawowych, nie są odpowiedzią na wyzwania współczesnego kryzysu politycznego, społecznego, ekonomicznego i środowiskowego. Jedyną konstruktywną wizją jest społeczeństwo rozwiązujące konflikty w sposób pokojowy, zapewniając tym samym tolerancję i wolność jednostki.

Tematami przewodnimi trzydniowego wydarzenia „Czas Wolności i Pokoju” są, zgodnie z kolejnością dni: zagrożenia środowiskowe, zagrożenia wojenne oraz zagrożenia praw jednostki. Szczegółowy program wydarzenia „Czas Wolności i Pokoju” będzie odzwierciedlał tą tematykę.

Zagrożenia środowiskowe

Sytuacja współczesna w wymiarze jednostkowym i społecznym, jest uwarunkowana przez dewastowane i kurczące się zasoby biologiczne i surowcowe. Nieroztropność cywilizacyjna doprowadziła ludzkość na skraj samozagłady. Ławica śmieci zmytych z wybrzeża Japonii zanieczyściła ogromną powierzchnię Pacyfiku i wkrótce dotrze do wybrzeży Ameryki Północnej. Ślady plutonu i innych substancji promieniotwórczych, które wydostały się ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie są już na Alasce.

Zagrożenia wojenne

Wojna w Afganistanie, arabska wiosna ludów, wojna domowa w Syrii, wojna z terroryzmem, drony nad Pakistanem i Jemenem, Izrael i Palestyna, Rosja i Ukraina, Majdan i Krym. Robotyzacja i prywatyzacja wojen, handel bronią jako dźwignia rozwoju gospodarczego to obraz współczesnej geopolityki. Pokojowa nagroda Nobla dla prezydenta USA Baracka Obamy jest sarkastycznym podsumowaniem rzeczywistości.

Zagrożenia praw człowieka

Tortury, Guantanamo, Stare Kiejkuty, masowa inwigilacja elektroniczna, szariat, zwalczające się wzajemnie fundamentalizmy religijne to obraz praw człowieka we współczesnym świecie. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka staje się pustosłowiem, jeżeli na jej straży stoją takie reżimy jak Chiny, Rosja czy Arabia Saudyjska.

Wydarzenie planujemy zorganizować w Białej Dolinie (Szklarska Poręba), magicznym miejscu na styku trzech kultur: polskiej, czeskiej i niemieckiej. Termin wydarzenia to ostatni weekend sierpnia 2015 roku (między 27 a 30 sierpnia).

W zamierzeniach przedsięwzięcie ma mieć charakter interdyscyplinarny, odzwierciedlający przedstawioną powyżej tematykę. W dzień odbywać się będą panele dyskusyjne (m.in. na temat praw człowieka i wolności obywatelskich oraz tolerancji i pokojowej koegzystencji kultur – przedstawiciele / aktywiści ruchów zajmujących się ww. kwestiami z kraju i zagranicy) oraz warsztaty; wieczorem i w nocy planowane są koncerty, spektakle, a także nocne projekcje filmowe (filmy dokumentalne odnoszące się do zagadnień związanych z ideą przedsięwzięcia).

Oczekiwana liczba uczestników Festiwalu: 1 000 – 1 500 osób z kraju i zagranicy (Czechy, Niemcy, Białoruś, Rosja, Ukraina).

Komitet organizacyjno-programowy wydarzenia „Czas Wolności i Pokoju” otrzymał od Rady Fundacji Wolność i Pokój pełnomocnictwo do przygotowań realizacji przedstawionego pomysłu.

dr Wiesław Cupała
dr Marek Krukowski
dr Jacek Łaskawiec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 8 lipca 2014 by in Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: