Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Płonące Miasto – żywy pomnik.

Nadesłał Marek Adamkiewicz

naglowek

PŁONĄCE MIASTO

70 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Dla kolejnych pokoleń Polaków jest to wciąż ważna data. Wspomnienia tych sierpniowych dni – pomimo różnej oceny historycznych faktów –budzą niezmiennie wiele wzruszeń i emocji. Co roku chcemy uczcić bohaterów i ofiary tego szczególnego w naszych dziejach wydarzenia. To ważna data w historii naszej drogi do wolności. To także wspomnienie cierpienia i poczucia osamotnienia. To dni zniszczenia wielu ludzkich istnień, pięknego miasta i kultury materialnej. To czas bestialstwa, cierpień i rozpaczy. Od tamtych dni minęło 7 dekad – dziś cieszymy się wolnością i pokojem. Ale niedaleko nas jest miasto, w którym giną ludzie – cywile, dzieci, kobiety. Miasto, które płonie, ginąc pod ciosami bomb. Uciekających czeka los tułacza w obozach dla uchodźców. Oni patrzą na Zachód z nadzieją. Z taką samą nadzieją Polacy patrzyli na zachód, gdy odbywała się masakra na Woli. Gdy w piwnicach burzonych domów ginęły rodziny, żołdacy mordowali cywilów, zabijano bezbronnych pacjentów szpitali. Gdy w płomieniach ginęło miasto.

Dziś patrzymy na płonący Damaszek, na Syrię, w której trwa piekło wojny, na udzi pragnących wolności, którym przez piekło politycznych uwikłań długo jeszcze nie będzie dany pokój. Dziś to my jesteśmy na Zachodzie. To w naszą stronę patrzą oczy z Płonącego Miasta. Czy możemy zrobić coś więcej niż litować się i oburzać, przeglądając makabryczne zdjęcia w internecie, siedząc przed ekranami komputerów? Posiadając to samo doświadczenie – doświadczenie opuszczenia w tragicznej sytuacji – dziś możemy pomóc. Przez pamięć o ofiarach Powstania w Warszawie możemy pomóc wygnańcom z innego spalonego miasta. Wygnańcom bez dachu nad głową, bez nadziei na przyszłość, bez ojczyzny, zdrowia, rodzin, dorobku życia. Wygnańcom, którzy pragnęli wolności. Tak samo, jak tej wolności pragnęli warszawiacy w sierpniowe dni 44 roku. Pomóżmy im przez pamięć dla Tamtych. Postawmy pomnik Powstania. Żywy pomnik. Pomnik – pomoc. Niech wszyscy, którym bliska jest pamięć tamtego Płonącego Miasta nad Wisłą w 1944 roku pomogą uchodźcom z Płonącego Miasta w 2014.

ŻYWY POMNIK. Dla kogo?

Wierzymy, że w niezwykłym pokoleniu biorącym udział w Powstaniu idea pomocy nnym była głęboko zakorzeniona. Dziś z pewnością Oni byliby tam gdzie drugi człowiek potrzebuje pomocy. Dlatego chcemy uczcić pamięć o nich, o ich cierpieniu przez pomoc tym, którzy dziś cierpią. Dlatego chcemy, by nasze znicze ku czci przybrały formę lekarstw, żywności, wody, pomocy dla ludzi udręczonych wojną dzisiaj.

ŻYWY POMNIK. Jak to działa?

Pomnik upamiętniający wydarzenie historyczne, lub narodowego bohatera, to oszt minimum 700 tys. złotych. Mobilna klinika niosąca pomoc rannym i chorym cywilom z pełnym wyposażeniem, lekarzem i personelem medycznym na pokładzie to koszt ok.100 tys.- to pomoc 300 pacjentom tygodniowo. Stacja pompująca wodę kosztuje 15 600 zł. Woda dla 5-osobowej rodziny przez jeden dzień kosztuje 9 zł. 1680 L wody – tyle potrzebuje jedna rodzina przez tydzień – kosztuje 29 zł. A zatem jeden spiżowy pomnik w Polsce to bardzo, bardzo wiele dobra dla udręczonych wojną syryjskich uchodźców.

ŻYWY POMNIK. Jak go zbudować?

Przekazując dowolną kwotę wsparcia na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, umer konta zbiórkowego na rzecz pomocy ofiarom cywilnym konfliktu w Syrii: BPH S.A. 32 1060 0076 0000 3310 0018 2891 koniecznie z dopiskiem „PŁONĄCE MIASTO”.

oraz

Propagując naszą ideę Żywego Pomnika (lub link) poprzez swój profil na ortalach społecznościowych, polubienie naszej strony na fb lub przekazanie informacji dalej

ŻYWY POMNIK. Dlaczego teraz i dlaczego tam?

Ponieważ konflikt w Syrii – trwający już 3 rok – jest największym kryzysem umanitarnym na świecie. Zagranicę uciekło już 2,5 miliona ludzi, ale aż 9 milionów Syryjczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i pozostania w obrębie objętego wojną kraju. Co najmniej połowa z nich to dzieci. Działania wojenne zniszczyły większość systemów nawadniających, magazynów i upraw. Dodatkowo w tym roku Syrię dotknęła susza, która grozi kryzysem żywnościowym na niespotykaną skalę. Warunki sanitarne i deficyt pomocy medycznej w stopniu porównywalnym z najczarniejszymi obrazami z czasów II wojny światowej, dopełniają wizji świata pogrążonego w chaosie i cierpieniu znanym nam przed 70 laty. I choć telewizyjne kamery przestały pokazywać codzienną gehennę milionów Syryjczyków – ich sytuacja nie zmieniła się ani o jotę. „Znikają” nam z radarów świadomości przesłonięci przez kolejne ważne tematy. A my coraz bardziej odwracamy głowę. Dlatego.

ŻYWY POMNIK. Co z tego wynika?

Dzisiaj na terenie Syrii pomocy uchodźcom udzielają Polacy z organizacji Caritas, PCPM i PAH. Naszym działaniem chcemy wspomóc Polską Akcję Humanitarną, która w Syrii dostarcza wodę, odbudowuje zniszczoną infrastrukturę, dowozi chleb, kosze z żywnością i przedmioty codziennego użytku oraz zapewnia opiekę medyczną, docierając do ponad 7 tysięcy osób w okolicach południowego Idleb i
północnej Hamy. PAH rozpoczęła także projekt odbudowy stacji pompujących, dzięki czemu woda będzie mogła popłynąć do 7,5 tys. mieszkańców Tarmali i Saraqeb. Zgromadzone środki pomogą zakupić, wyposażyć i utrzymać w eksploatacji kolejną mobilną klinikę, niosącą pomoc 300 chorym tygodniowo. Czyny i pomoc – zamiast słów i gestów. Lekarstwa zamiast świeczek.

ŻYWY POMNIK. Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą inicjatywną akcji społecznej, mającej na celu zgromadzenie środków przeznaczonych na pomoc medyczną dla uchodźców wewnętrznych w objętej wojną domową Syrii. Nie zbieramy pieniędzy – jedynym dysponentem zgromadzonych środków jest działająca w tamtym regionie Polska Akcja Humanitarna. My rozpowszechniamy tylko ideę. Płonące Miasto to projekt otwarty – im więcej osób zaangażowanych w jej propagowanie, tym piękniejszy żywy pomnik upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Jeśli podoba Ci się ten pomysł – jesteś jednym z nas.

stopka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 czerwca 2014 by in Wojna and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: