Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Ukraina: Powstaje ruch antywojenny

Jacek C. Kamiński Źródło: Lewica;pl

odessa

Na Ukrainie narasta sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych przez kijowskie władze na wschodzie kraju. Odbywają się antywojenne manifestacje i blokady, powstała inicjatywa ogólnokrajowej koordynacji akcji protestu.

W sobotę 31 maja antywojenna pikieta odbyła się w Kijowie pod przedstawicielstwem Unii Europejskiej. Uczestnicy manifestacji przynieśli pod budynek przedstawicielstwa trzy trumny z napisami „Pokój”, „Bezpieczeństwo ludzi”, „Porozumienia genewskie”, symbolizujące śmierć tych zjawisk na Ukrainie. Domagali się od UE realizacji porozumień genewskich z 17 kwietnia, które miały doprowadzić do zakończenia działań wojennych. Antywojenna manifestacja odbyła się także 1 czerwca w Odessie pod gmachem Domu Związków Zawodowych, gdzie 2 maja ukraińscy nacjonaliści zamordowali kilkudziesięciu przeciwników kijowskiego rządu tymczasowego.

2 maja ostrzejszy wymiar przyjął protest rodziców zmobilizowanych żołnierzy, którzy od kilku dni pikietowali koszary 24. samodzielnej zmechanizowanej „Żelaznej” brygady w Jaworowie pod Lwowem. Protestujący zablokowali leśną drogę prowadzącą z koszar na trasę Krakowiec – Lwów za pomocą licznie poprzewracanych drzew. Miejscowa prasa donosi, że drogi nie tylko nie da się przejechać, ale również ciężko pokonać ją pieszo. Jak wyjaśnił jeden z oficerów brygady, celem akcji było uniemożliwienie wyjazdu żołnierzy na poligon i na Wschód Ukrainy.

Z inicjatywą koordynacji antywojennych akcji wystąpił lider Związku Anarchistów Ukrainy Wiaczesław Azarow. Zainicjowany przez niego Antywojenny Ruch Ukrainy ma być „samoorganizujący się, sieciowy i niehierarchiczny, bez wodzów i naczelników”. Azarow wezwał do zaprzestania politycznych waśni i zjednoczenia wszystkich sił dla jednego celu – zakończenia wojny domowej.

Na Ukrainie trwa bratobójcza wojna. (…) Nie ma żadnych cywilizacyjnych wartości, żadnych celów społecznych, nawet obowiązku wobec Ojczyzny, który nakazywałby nam zabijać jeden drugiego. To wszystko wymyślili politycy, nie będący w stanie uregulować sprzeczności między regionami Ukrainy drogą negocjacji. Jeśli chcemy zachować jedność kraju, nie mamy innej drogi jak zatrzymać te ich działania, zmusić wszystkie strony konfliktu do złożenia broni. Zmusić nie siłą, lecz akcjami pokojowego protestu. Masowymi i na całej Ukrainie – ogłosił znany odeski anarchista.

2 comments on “Ukraina: Powstaje ruch antywojenny

 1. Piotr Odrzywolek
  4 czerwca 2014

  Nie zdanżam… Czy ktoś wyciął opisy działań mających zmusić drugą stornę „*do złożenia broni.*” Czy tylko jedna strona ma się poddać..? Ws porozumień genewskich http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2014-04-24/nie-porozumienie-genewskie-w-sprawie-ukrainy

  • rotmistrz
   6 czerwca 2014

   W odpowiedzi Tobie Piotrze zacytuję swój mail do Mariusza, który też bardzo podejrzliwie odebrał ten tekst.

   Mariusz
   Nazywasz inicjatywę pokojową bullshitem? Na Ukrainie trwa bezwzględna wojna między jedną grupą oligarchów,(prorosyjskich) a drugą (prozachodnich). Jaki interes ma w tym zwykły człowiek? Wiaczesław Azarow jest dość znany w środowisku anarchistycznym, a jak ci kiedyś mówiłem anarchiści zostali przez nacjonalistów przegonieni z Majdanu bo cele socjalne, które artykułowali nie były zgodne „z linią polityczną” . Staram się sprawdzić informacje, które zawarte są w przedrukowanym tekście, ale moje możliwości są niewielkie. Czy Ty na prawdę sądzisz, że młodzi chłopcy wcielani do wojska i wysyłani do walki z separatystami chcą ginąć za Ukrainę Króla Czekolady? Że ich matki chcą by za coś takiego ginęli ich synowie?
   Ja myślę, że bardziej przystępują do takich działań:

   2 maja ostrzejszy wymiar przyjął protest rodziców zmobilizowanych żołnierzy, którzy od kilku dni pikietowali koszary 24. samodzielnej zmechanizowanej „Żelaznej” brygady w Jaworowie pod Lwowem. Protestujący zablokowali leśną drogę prowadzącą z koszar na trasę Krakowiec – Lwów za pomocą licznie poprzewracanych drzew. Miejscowa prasa donosi, że drogi nie tylko nie da się przejechać, ale również ciężko pokonać ją pieszo. Jak wyjaśnił jeden z oficerów brygady, celem akcji było uniemożliwienie wyjazdu żołnierzy na poligon i na Wschód Ukrainy.

   Im więcej, po obu stronach będzie Ottonów Schimków tym dla Ukrainy i ludzkości lepiej

   Pozdrawiam
   Wiesiek

   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 4 czerwca 2014 by in Co piszą inni..., Narodowość, Patriotyzm, Walka bez przemocy, Wojna and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: