Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

I co Wy (WiP-owcy) na to?

Poleca: Wiesław Cupała
Źródło: Stefczyk.info
Rozmawiał: Stanisław Żaryn
Fot:: wPolityce.pl

Prof. Witold Kieżun (Fot: wPolityce.pl)

Prof. Kieżun: potrzebna powszechna obrona

Rozmowa z byłym żołnierzem Armii Krajowej, żołnierzem walczącym w Powstaniu Warszawskim ekonomistą prof. Witoldem Kieżunem.

Stefczyk.info: Coraz głośniejsza jest społeczna inicjatywa odbudowania powszechnej armii broniącej polskiego terytorium. Hasło „Odbudujmy Armię Krajową” staje się coraz głośniejsze. Co Pan sądzi o tej inicjatywie?

Prof. Witold Kieżun: W obecnej sytuacji wydaje mi się to absolutnie konieczne. Mamy słabą armię i ją trzeba odbudowywać. Jednak tzw. gwardia narodowa, czy gwardia republikańska, obecna w wielu krajach świata, jest potrzebna i w Polsce. Jej budowa to kapitalna koncepcja. Niezależnie od wszystkiego musi istnieć powszechna zdolność, siła zdolna bronić polskiego terytorium.

Nawet w dobie nowoczesnych technologii i dobrze wyposażonej armii?

Praktyka II wojny światowej wykazała, że pomimo rozwoju techniki, pomimo technologii walka terytorialna, możliwość stawiania powszechnego oporu odgrywa olbrzymią rolę. Forma upowszechnionej obrony w Polsce powinna istnieć.

Od lat Polaków się przekonuje, że obowiązki wobec państwa nie są ważne.

To drugi korzystny dla obywateli skutek wprowadzenia powszechnej armii obronnej. Szczególnie młodym mężczyznom przydałoby się doświadczenie związane z nauką dyscypliny wojskowej, nauką życia w pewnym rygorze, nauką współdziałania. Między innymi dlatego byłem przeciwnikiem zlikwidowania powszechnej służby wojskowej. I to nie tylko ze względu na wojsko, ale również ze względu właśnie na oddziaływanie na obywateli. Młodym mężczyznom przydałaby się pomoc w ustabilizowaniu i uporządkowaniu życia.

Armia się do tego nadaje?

Ona może odpowiedzieć na potrzebę wytworzenia formy dyscypliny społecznej. A poza tym może być miejscem, w którym będzie tworzona atmosfera braterstwa, koleżeństwa itd. Ten projekt jest absolutnie potrzebny.

Dlaczego Pan sprzeciwiał się likwidacji poboru?

Pisałem wtedy tekst, w którym wykazałem, że likwidacja poboru ma już miejsce, ale gwardia narodowa jest konieczna. Taka formacja choćby raz w roku mogłaby przechodzić odpowiednie ćwiczenia, czy kursy. W Szwajcarii, gdy mieszkałem tam kilkadziesiąt już lat temu, każdy gwardzista miał broń w domu. To była znacząca formacja. Jestem więc zwolennikiem podobnych rozwiązań w Polsce.

4 comments on “I co Wy (WiP-owcy) na to?

 1. Hurysa
  15 Maj 2014

  Starcy zawsze chcą wychowywać młodych w duchu swoich ideałów. Każda wojna to „Krucjata dziecięca”. Jeszce nie cała młodzież z Polski wyjechała. Wprowadzenie jakiegoś obowiązku „obrony Ojczyzny” (która młodym ludziom nic nie zapewnia) spowoduje jedynie nasilenie emigracji.

 2. Pingback: Od Łużyc do Warmii, wszyscy do armii | Fundacja Wolność i Pokój

 3. Zdzichu
  17 Maj 2014

  Wojna to stan umysłu.
  Starcy byli kiedyś dziećmi – niewinnymi chłopcami. Ich umysły zostały zatrute przez wcześniejszych starców pojęciami „naród” i „ojczyzna”. Nauczono ich wojskowej dyscypliny, czyli wspólnego z innymi chłopcami mordowania. Teraz chłopcy stali się starcami i innym chłopcom zatruwają umysły. Tak z pokolenia na pokolenie rozprzestrzenia się świadomość wojny. Wojna to stan umysłu. Dopóki pojęcie „naród” nie zastąpimy w naszej świadomości pojęciem „obywatel”, a pojęcie „ojczyzna” pojęciem „właściwość urzędu skarbowego”, dopóty wojna i zniewolenie będzie triumfować nad wolnością i pokojem.

 4. Chloorofil
  17 Maj 2014

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 15 Maj 2014 by in Co piszą inni..., Patriotyzm, Wojna and tagged , .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: