Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Rocznicowo

Dariusz Zalewski

WiP i tramwaj

14 kwietnia 1985 r. podpisano w Krakowie deklarację założycielską Ruchu Wolność i Pokój. Po 29 latach o tym fakcie mógł dowiedzieć się każdy użytkownik warszawskich tramwajów. Tramwaj to dość szczególny środek transportu. W 1981 r. posłużył jednemu z późniejszych krakowskich sygnatariuszy deklaracji WiPu, Radkowi Hugetowi, do rozpowszechniania treści ulotek, a konsekwencją jego czynu i aresztowania była groźba strajku w całym regionie Małopolskiej Solidarności. Niewinny tramwaj był zatem ważnym narzędziem dystrybucji zakazanej informacji. Tramwaj może też być metaforą pożądania, szczególnie dobrze znaną miłośnikom sztuki teatralnej i filmowej, gdyż któż spośród nich nie widział spektaklu „Tramwaj zwany pożądaniem”? 14 kwietnia 2014 r. warszawski tramwaj stał się miejscem dystrybucji informacji legalnej, choć przez wiele lat skrywanej, i dlatego warto kochać tramwaje!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 17 kwietnia 2014 by in Historia and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: