Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Czas Wolności i Pokoju

Jacek Łaskawic (źródło: Culturovo.pl)

Miejsce Czasu Wolności i Pokoju

W dniu 22.III miało miejsce spotkanie fundacji Wolność i Pokój w Józefosławie pod Warszawą. Spotkanie dotyczyło m.in. planowanego Festiwalu w Szklarskiej Porębie „Czas wolności i pokoju”. Festiwal miałby być kulminacją obchodów 30-lecia ruchu Wolność i Pokój w 2015 roku. Inicjatorom festiwalu zależy na skonfrontowaniu ideałów fundacji z czasami obecnymi i przekazanie wartości konstytuującej ruch następnym pokoleniom. Wychodząc z założenia, że jedynie wolność jest prawdziwym gwarantem pokoju, w ramach Festiwalu organizatorzy planują stworzyć przestrzeń twórczej dyskusji wokół tych fundamentalnych idei. Jest to konieczne, gdyż dotychczasowe rozwiązania oparte na konfliktach i ograniczeniach praw podstawowych, nie są odpowiedzią na wyzwania współczesnego kryzysu politycznego, społecznego, ekonomicznego i środowiskowego. Jedyną konstruktywną wizją jest społeczeństwo rozwiązujące konflikty w sposób pokojowy, zapewniając tym samym tolerancję i wolność jednostki.

W ramach Festiwalu organizatorzy planują poruszyć następujące zagadnienia: „prawa człowieka”, „zagrożenia środowiskowe” oraz „zagrożenia wojenne”. Festiwal będzie miał charakter interdyscyplinarny,. W dzień odbywać się będą panele dyskusyjne (m.in. na temat praw człowieka i wolności obywatelskich oraz tolerancji i pokojowej koegzystencji kultur – przedstawiciele / aktywiści ruchów zajmujących się ww. kwestiami z kraju i zagranicy) oraz warsztaty; wieczorem i w nocy planowane są koncerty, spektakle, a także nocne projekcje filmowe (filmy dokumentalne odnoszące się do zagadnień związanych z ideą Festiwalu).

Mocnym akcentem spotkania było poruszenie kwestii Ukrainy i potencjalnej interwencji zbrojnej w Polsce. Uczestnicy spotkania stosujący od lat zasadę non violance nie byli jednomyślni jakie działania podjąć w odpowiedzi na ewentualną interwencję zbrojną. Jedno jest pewne, hasła „Wolności i pokoju” odżywają z niebywałą siłą i mogą stanowić fundament na którym chcemy budować świat. Wojna zawsze i wszędzie oznacza cierpienie i zniszczenie. Czy członkom fundacji uda się zarazić świat swoimi ideałami? Festiwal w Szklarskiej Porębie mógłby być dobrym przykładem i przyczynkiem do budowania wolnego społeczeństwa, które żyje w warunkach pokoju i koegzystencji. Mam nadzieję, że uda się nam wytrwać do 2015 roku i zrobić Festiwal, który mógłby być początkiem „Czasu wolności i pokoju”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: