Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Ukraina VIVA

Mariusz Maszkiewicz

Kijów luty 2014

Wielkie i historyczne wydarzenia ostatnich dni, tygodni pozwalają z większym optymizmem patrzeć na przyszłość naszego wschodniego sąsiada.  Dzisiejsza euforia po chwilach tragedii i śmierci bohaterów Majdanu daje Ukraińcom nadzieję, że po tym wszystkim ich świat będzie bardziej sprawiedliwy. Doświadczeni ludzie wiedzą, że takie chwile euforii bardzo szybko przemijają, ale są niezwykle potrzebne. Mamy bowiem do czynienia z nowym, nowoczesnym mitem narodowym, który będzie wzmacniał ukraińską państwowość i narodową tożsamość.

Niepokój budzi zachowanie dużej części społeczeństwa rosyjskojęzycznego, któremu wmówiono poprzez rosyjskie środki masowej komunikacji, że rewolucja w Kijowie jest  faszystowskim przewrotem. Przez wiele miesięcy z uporem propaganda rosyjska równała wolnościowy zryw na Majdanie z powstaniem UPA i rzezią dokonywaną przez banderowskich siepaczy na ludności polskiej. Niestety rosyjską narrację wzmacniały tuby propagandowe w Polsce. Przez wiele tygodni śledziłem nie tylko wydarzenia w Kijowie, ale reakcję na te wydarzenia w polskich mediach i wśród polskich polityków. To jest wielce pouczający materiał.

Powstanie i rewolucja na Majdanie nie miała nic wspólnego z niechlubną przeszłością ukraińskich nacjonalistów. Owszem dzisiejsi „patrioci” i radykałowie ubierają się w kostiumy sprzed 70 lat. Ale nawet oni krzyczą dzisiaj na Majdanie: „Polsko – dziękujemy”! Okrzyk: „Sława Ukrainie, Sława Bohaterom” zmienił swoje historyczne konotacje, nastąpiło przesunięcie semantyczne, gdyż dzisiejszymi bohaterami są ci młodzi ludzie, którzy oddali życie za wolność i sprawiedliwość na barykadach na Hruszewskiego na ulicy Instytuckiej. Polacy nigdy nie zaakceptują Stepana Bandery jako osoby zasługującej na pomniki, ale Ukraińcy muszą mieć  czas, żeby poprzez własne doświadczenia dostrzec, że krzywda wyrządzona sąsiadom nie może być budulcem lepszej przyszłości. chciałbym, abyśmy spokojnie o tym rozmawiali z naszymi braćmi Ukraińcami.

Chciałbym też wierzyć, że tym razem uda się Ukraińcom wyłonić polityczne elity, które nie będą prowadziły autodestrukcyjnej polityki jak po Pomarańczowej Rewolucji. Moja wiara jest bardzo wątła, ale trzymam za Was kciuki bracia Ukraińcy. Jeżeli Wam się powiedzie to sukces i wolność przyjdzie na Białoruś, do Kazachstanu, do Azerbejdżanu i w końcu do samej Rosji.

SŁAWA UKRAINIE !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 23 lutego 2014 by in Nieskategoryzowane and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: