Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Aktualności i Rozmaitości nr 15

Obrazek

Demokrata Bill de Blasio nowym burmistrzem Nowego Jorku

 06.11, Zgodnie z oczekiwaniami, nowojorczycy wybrali na nowego burmistrza 52-letniego Demokratę Billa de Blasio – informuje PAP. Miażdżącą większością głosów pokonał on Republikanina Josepha Lhotę; będzie pierwszym od 20 lat włodarzem miasta z Partii Demokratycznej.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów de Blasio otrzymał aż 73 proc. głosów, a jego republikański rywal zaledwie 24 proc.

W pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu zwycięstwa burmistrz-elekt powiedział, że największym wyzwaniem, przed którym stoi Nowy Jork, jest dysproporcja między bogatymi a ubogimi mieszkańcami miasta.

O przyszłości wyrażał się z optymizmem. „Jeśli macie serca, odwagę i wiarę, miasto to bardziej niż jakiekolwiek inne na świecie da wam szansę na lepsze życie” – mówił. Część przemówienia wygłosił po hiszpańsku. Komplementował imigrantów, którzy przybywali do miasta bez pieniędzy, ale z powodzeniem zakładali tam interesy. Mówił o nowojorczykach, którzy wyrastali w biedzie, ale stali się dyrektorami, dramaturgami, projektantami mody, architektami, lekarzami czy nauczycielami.

Demokrata, który jest rzecznikiem praw obywatelskich Nowego Jorku, krytykował wielokrotnie obecnego burmistrza, miliardera Michaela Bloomberga. Obiecał zerwanie z jego 12-letnimi rządami, w czasie których jeszcze bardziej pogłębiła się przepaść między zamożnymi a ubogimi mieszkańcami Nowego Jorku.

Program wyborczy Billa de Blasio, który w trakcie dwumiesięcznej kampanii wyborczej prowadził w sondażach, odzwierciedla jego populistyczne – zdaniem niektórych komentatorów – przesłanie. Argumentował, że bogaci mieli już swojego burmistrza, a 46 proc. nowojorczyków, żyjących w biedzie lub w zbliżonych do niej warunkach, teraz potrzebuje swojego.

Jego „przygniatające zwycięstwo” – jak zauważa „New York Times” – które zawdzięcza zamieszkującej centralny Brooklyn klasie robotniczej i mieszkańcom przedmieść południowo-wschodniego Queens, jest wyrazem „silnego odrzucenia nieustępliwego i nastawionego na biznes stylu rządzenia, który królował w ratuszu przez ostatnie dwie dekady”.

W kampanii de Blasio wzywał m.in. do podwyższenia podatków zamożnym o dochodach rocznych przekraczających pół miliona dolarów i rozszerzenia programu budowy mieszkań dostępnych dla ubogich. Postulował redukcję lub likwidację ulg dla biznesu m.in. w celu zgromadzenia funduszy np. na zajęcia pozalekcyjne dla uczniów.

W nawiązaniu do kontrowersyjnej praktyki zatrzymywania podejrzanych przez nowojorską policję, zwaną „stop-and-frisk” (uprawnia ona funkcjonariuszy do zatrzymywania, przesłuchiwania i przeszukiwania osób, które wydają im się podejrzane), czego ofiarą padają głównie przedstawiciele mniejszości etnicznych, de Blasio akcentował, że bezpieczeństwo publiczne to zasadniczy wymóg, lecz równie ważny jest szacunek dla swobód obywatelskich.

Bill de Blasio będzie pierwszym demokratycznym burmistrzem miasta od 20 lat. Przejmie władzę 1 stycznia. Mimo, że nowojorski elektorat sympatyzuje w większości z Partią Demokratyczną, ostatnim włodarzem pochodzącym z tej partii w nowojorskim ratuszu był w latach 1990-1993 jedyny dotychczas na tym stanowisku czarnoskóry polityk David Dinkins.

Papież: Kościół nie rośnie, gdy jest w nim złość, chłód, egoizm

Watykan. Papież Franciszek powiedział wiernym 6.11, że Kościół nie rośnie, gdy zamiast miłości jest w nim niezadowolenie, chłód i egoizm. „Tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka”- mówił papież podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra, papież stwierdził: „Bez miłości wszystkie dary nie są Kościołowi potrzebne, bo tam, gdzie nie ma miłości, jest pustka, którą wypełnia egoizm”.

Słowa te obecni na placu nagrodzili gromkimi oklaskami.

„Jeśli wszyscy jesteśmy egoistami, wyłącznie egoistami, czy możemy żyć we wspólnocie w pokoju?” – pytał papież. „Nie można i dlatego potrzebna jest miłość” – odpowiedział.

Apelował do wierzących o „gesty dobroci” i braterską solidarność, która – jak powiedział – nie może być tylko „figurą retoryczną”.

Przypomniał, że Kościół jest „wspólnotą miłosierdzia”, a życie w niej oznacza, że nie można podążać za własnymi interesami. „Trzeba dzielić cierpienia i radości braci i być gotowym nosić ciężary za biednych” – dodał papież.

Franciszek wywołał wzruszenie wśród wiernych, gdy opowiedział im, że przed audiencją odwiedził półtoraroczną ciężko chorą dziewczynkę o imieniu Noemi. Na jego prośbę wierni odmówili modlitwę za jej zdrowie. „Dziękuję wam za ten akt miłości”- powiedział potem Franciszek. Wśród uczestników środowego spotkania z papieżem była liczna pielgrzymka węgierskich Romów.

Marihuana opodatkowana w Kolorado

Mieszkańcy amerykańskiego stanu Kolorado, wprowadzili w referendum podatek za marihuanę – donosi Informacyjna Agencja Radiowa. Zebrane w ten sposób fundusze mają zostać przeznaczone między innymi na szkolnictwo.

Rekreacyjne palenie marihuany będzie legalne w Kolorado od 1 stycznia. Taka decyzję podjęli mieszkańcy tego stanu przed rokiem. Teraz w referendum zaakceptowali dwa podatki na sprzedaż marihuany. Pierwszy wyniesie 15 %, a osiągnięte z niego dochody przeznaczone zostaną na finansowanie edukacji. Wpływy z drugiego podatku w wysokości 10% zasilą specjalny fundusz, który zostanie przeznaczony na egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany. Oba podatki popierali zarówno sprzedawcy i plantatorzy marihuany.

Kolorado jest jednym z 2 amerykańskich stanów, które zalegalizowały rekreacyjne palenie marihuany. Drugim jest Waszyngton.

W 17 innych stanach oraz w stolicy USA, legalna jest medyczna marihuana dla osób poważnie chorych. I choć według prawa federalnego posiadanie marihuany jest nielegalne, rząd Baracka Obamy postanowił nie ingerować w przepisy stanowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 3 grudnia 2013 by in Nieskategoryzowane and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: