Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Urtza Alkorta

Zuzanna Dąbrowska
Julia Ikonowicz

Urtza Alkorta

Urtza Alkorta to baskijska działaczka społeczna z Ondarroa w kraju Basków. Została skazana na pięć lat za rzekomą współpracę z ETA. Jedynym dowodem w sprawie były jej własne zeznania, które były przez policję wymuszone torturami. Nagrania przesłuchań Urtzy zostały przez policje skasowane, mimo, ze domagał się ich sąd. Po dwóch latach zdecydowano o przerwie w odbywaniu kary. A kiedy ponownie wydano nakaz zatrzymania Urtzy, mieszkańcy jej rodzinnego miasteczka postanowili okazać jej solidarność. Na głównym placu Ondarroa powstało miasteczko namiotowe, w którym stale przebywały osoby gotowe jej bronić przed aresztowaniem. Po tygodniu takiego funkcjonowania miasteczka, podczas którego odbywały sie polityczne debaty, pokazy filmów, koncerty i wiele innych działań, policja wkroczyła do Ondarroa. Brutalna interwencja rozpoczęła się o 6 rano i zakończyła zatrzymaniem Urtzy po ponad trzech godzinach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 26 października 2013 by in Prawa Człowieka, Walka bez przemocy and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: