Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Aktualności i Rozmaitości nr 14

Redakcja

Globus nr 14

Dzień mobilizacji Greenpeace’u w obronie aresztowanych w Rosji działaczy

Londyn – Setki osób protestowały w sobotę 5 października, w 47 krajach – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji – przeciw aresztowaniu przez służby rosyjskie 30 działaczy tej organizacji podczas protestu na Morzu Barentsa.

Ogłoszony tego dnia „dzień mobilizacji” objął 47 krajów. Protesty rozpoczęły się w Nowej Zelandii, a następnie w Europie, w USA i Kanadzie.

Do wzięcia udziału w protestach wezwały też inne organizacje, w tym WWF, Amnesty International i Reporterzy Bez Granic (RSF).

Ok. 800-1000 osób (dane od policji i organizatorów) demonstrowało pod ambasadą Rosji w Londynie. W dwugodzinnym proteście udział wzięły znane osobistości, m.in. aktor Jude Law oraz muzycy Paul Simonon z zespołu The Clash i Damon Albarn z grupy Blur. Protestujący mieli na sobie koszulki i trzymali plakaty z żądaniem uwolnienia aresztowanych aktywistów. Podobne protesty planowane są w ciągu dnia także w 17 innych brytyjskich miastach.

Na Placu Republiki w centrum Paryża na wezwanie Greenpeace’u zjawiło się około 300 osób. Wynajęty dźwig zawiesił duży, żołty transparent z hasłem „Uwolnić obrońców klimatu” na znajdującym się na skwerze pomniku Republiki; banner zawisł na wyciągniętej dłoni kobiety uosabiającej tę ideę.

Na placu rozpostarto także inny transparent, o powierzchni 200 metrów kwadratowych, głoszący: „Klimat w niebezpieczeństwie, obrońcy w więzieniu”.

W Niemczech uwolnienia aktywistów Greenpeace’u domagano się podczas demonstracji w ok. 50 miastach. Według rzecznika organizacji szczególnie liczny odzew na apel ekologów był m.in. w Hamburgu i Berlinie; tam również można było podpisać petycję.

Około tysiąca osób zgromadziło się w Hadze przed ambasadą Rosji. Część uczestników protestu grała na trąbkach i tamburynach. Niektórzy przyszli przebrani za piratów; nieśli bannery z napisem „Piractwo? Czy to żart?”.

Aktywiści Greenpeace’u 18 września usiłowali dostać się na należącą do Gazpromu platformę wiertniczą na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna, która odholowała statek ekologów „Arctic Sunrise” do Murmańska. Wśród aresztowanych na statku jest 26 obcokrajowców, w tym Polak. Działacze Greenpeace’u odrzucają oskarżenia pod swoim adresem, podkreślając, że ich protest na platformie Prirazłomnaja był akcją pokojową. (PAP)

Brazylia – Policja zajęła fawele koło stadionu olimpijskiego w Rio

Brasilia – W toku 50-minutowej operacji, 600 policjantów i ok. 200 żołnierzy zajęło w niedzielę 6.10 bez użycia broni 12 faweli, tj. osiedli biedoty, usytuowanych na zboczach gór obok stadionu olimpijskiego w Rio de Janeiro, który był przez dziesięciolecia ośrodkiem handlu narkotykami.

Zajęte w niedzielę fawele liczą 20 tys. mieszkańców, którzy zarabiają na utrzymanie pracą w sąsiadujących z nimi zamożnych dzielnicach miasta; stanowią one jednocześnie obszar kontrolowany i terroryzowany przez handlarzy narkotykami. Operują oni od dziesięciolecia na stadionie olimpijskim Joao Havelange, który przygotowuje się obecnie do igrzysk olimpijskich 2016 roku.

Dowódca żandarmerii w Rio pułkownik Luis Castro Menezes powiedział dziennikarzom, że w toku zapowiedzianej wcześniej operacji w fawelach nie oddano ani jednego strzału.

Władze w Rio de Janeiro postanowiły utrzymywać na terenie 12 faweli leżących w sąsiedztwie stadionu dwie „pacyfikacyjne jednostki policji”. W slumsach Rio rozmieszczono już na stałe 36 takich jednostek.

Od 2008 roku władze brazylijskie usunęły handlarzy narkotykami z faweli znajdujących się w centrum Rio i z dzielnic turystycznych. Obecnie przystępują do tej samej operacji na terenie faweli bardziej oddalonych od dzielnic śródmiejskich.

FAO: Ameryka Łacińska przykładem dla świata w walce z głodem

Santiago – Przedstawiciel FAO w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ogłosił w sobotę w Santiago w Chile, że region stał się „przykładem dla świata” w walce z głodem: w ciągu 13 lat, do 2013 roku, niemal o połowę zmniejszył rozmiary tej klęski.

Przedstawiciel FAO – Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – Raul Benitez stwierdził w wywiadzie dla agencji EFE, że region osiągnie wynik założony w Milenijnych Celach Rozwoju, uchwalonych w 2000 roku przez kraje członkowskie ONZ: tj. zmniejszenie o 50 proc. liczby głodującej ludności do końca 2015 r.

Głównymi instrumentami, za pomocą których kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów osiągnęły tę poprawę sytuacji najbiedniejszych – powiedział Benitez – były wspierane przez FAO i miejscowe rządy programy nadzielania najbiedniejszych ziemią pod uprawę, udostępnianie tanich kredytów, technicznych środków uprawy ziemi, itp.

Co ciekawe – podkreślił Benitez – rządy, które realizują programy walki z głodem w regionie „bynajmniej nie są jednego koloru politycznego”. Wśród krajów, które podjęły skuteczną walkę z klęską głodu, przedstawiciel FAO wymienił Brazylię, Wenezuelę, Nikaraguę, Peru, Chile.

W Wenezueli i na Kubie, w krajach, które importują znaczną część potrzebnej im żywności, ponieważ nie wykorzystują swych „ogromnych, potencjalnych możliwości produkcyjnych”, głód został niemal całkowicie zlikwidowany, a zjawisko to dotyczy mniej niż 5 proc. ludności” – powiedział Benitez. Walka z głodem w Ameryce Łacińskiej i regionie Karaibów nadal nie jest zakończona – podkreślił Benitez. Według danych FAO rzesza głodujących to nadal 47 milionów osób. (PAP).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 15 października 2013 by in Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: