Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Aktualności i Rozmaitości nr 13

Redakcja

globus

Działaczom Greenpeace grozi 15 lat w rosyjskim łagrze

Rosja. 30 ekologów z Greenpeace może spędzić nawet 15 lat w rosyjskim łagrze – informuje Informacyjna Agencja Radiowa. Tyle grozi w Rosji za piractwo, o które oskarża załogę statku Arctic Sunrise Komitet Śledczy.

Wszystko zaczęło się 18 września, gdy grupa działaczy Greenpeace próbowała wtargnąć na platformy Gazpromu na Morzu Barentsa. Rosja zareagowała zdecydowanie, aresztując 30 ekologów i stawiając im zarzut piractwa. Wśród tych, którzy usłyszeli zarzuty jest Polak 36 Tomasz Dziemiańczuk z Uniwersytetu Gdańskiego – potwierdził tę informację konsul RP Wojciech Cholewiński. Ekologom grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności.

Działacze Greenpeace nie tylko w Rosji ślą listy do rosyjskich władz, aby powstrzymały bezprawne działania prokuratorów. Międzynarodowi eksperci twierdzą, że Rosja nie ma prawa oskarżać ekologów o piractwo. Nawet Władimir Putin i szef jego rady do spraw praw człowieka Michaił Fiedotow oświadczyli, że śledczy nie mają absolutnie żadnych podstaw aby oskarżać Greenpeace o piractwo. Tymczasem rosyjskie stacje telewizyjne emitują materiały, w których udowadniają jak bardzo niebezpieczne były działania ekologów na platformie Prirazłomnaja.

Rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin nie wyklucza, że stawiane zarzuty zostaną zmienione w trakcie śledztwa. „Stopień szkodliwości społecznej tego czynu będzie jeszcze zbadany i zanim minie okres, na który ekolodzy zostali aresztowani możemy jeszcze zmienić kwalifikację ich czynu i podjąć decyzję o innej sankcji prewencyjnej niż areszt” – oświadczył Markin.

Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej zapytało Rosjan co sądzą o sankcjach wobec ekologów ze statku Arctic Sunrise – aż 66 procent uczestników sondażu odpowiedziało, że popiera działania śledczych.

Tragedia u wybrzeży Lampedusy

Statek wiozący nielegalnych emigrantów z Afryki północnej zatonął w czwartek, 3 października rano, po pożarze. Włoska prokuratura wszczęła śledztwo, a włoski rząd ogłosił żałobę narodową.

Liczba ofiar po zatonięciu statku z imigrantami wzrosła do 133 po tym jak nurkowie pod przewróconym statkiem nurkowie znaleźli 40 ciał. Włoska agencja prasowa ANSA poinformowała powołując się na straż przybrzeżną, że statek znajduje się na dnie morskim na głębokości około 40 metrów. Według Ansy na pokładzie być może nawet około stu ciał. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

O zatonięciu statku wiozącego uchodźców na Lampedusę, papież Franciszek napisał na swoim społecznościowym profilu: „hańba”.

Porażona tym, co się stało, jest burmistrz Lampedusy Giusi Nicolini, która podejmowała tam papieża 8 lipca tego roku. – Nie mamy miejsca ani dla ofiar, ani dla ocalonych – powiedziała , ujawniając, że w miejscowym ośrodku dla imigrantów przebywa już ponad 1300 osób.

Policja zatrzymała tymczasem młodego Tunezyjczyka, który miałby być jednym z organizatorów przerzutu nielegalnych imigrantów do Włoch droga morską. Statek, który zatonął, wypłynął z Libii i był dwanaście godzin w morzu. Do tragedii doszło pół mili od włoskiego brzegu.

Lampedusa to włoska wyspa leżąca pomiędzy Tunezją a Sycylią. Z racji położenia jest miejscem, do którego zmierzają tysiące imigrantów z północnej Afryki, którzy liczą na azyl w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 20 lat na Morzu Śródziemnym doszło do licznych tragedii uchodźców. Życie straciło ponad 25 tysięcy osób, tylko w roku ubiegłym 1700.

Lider Złotego Świtu pozostanie w areszcie

Lider greckiego Złotego Świtu Nikos Michaloliakos pozostanie w areszcie. Prokuratura oskarża go o prowadzenie działalności przestępczej i podżeganie do nienawiści rasowej. Po zatrzymaniu, Michaloliakos był całą noc przesłuchiwany.

Do zatrzymania kilku działaczy Złotego Świtu doszło w sobotę. Większość z nich zwolniono za kaucją. Politycy Złotego Świtu otrzymali zakaz opuszczania kraju. Wszyscy zatrzymani odrzucili oskarżenia sformułowane przez prokuraturę, nazywając jej działania mianem politycznie inspirowanych.

Zatrzymania mają związek z zabójstwem lewicującego rapera. 17 września zwolennik Złotego Świtu zasztyletował artystę pod jednym z klubów. Liderzy skrajnej prawicy od początku zaprzeczają jakoby przedstawiciel ich partii stał za morderstwem. Wskazują na polityczne inspiracje policji i prokuratury.

Złoty Świt w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał ponad 12 procent poparcia i 18 mandatów w 300-osobowym parlamencie.

Kasparow wygrywa przed Trybunałem w Strasburgu

Aresztowanie Garriego Kasparowa i pozostałych ośmiu demonstrantów opozycji w 2007 roku w Moskwie było nieuzasadnione – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Skazał Rosję za naruszenie dwóch artykułów Europejskiej Konwencji.

Jeden z liderów opozycji wobec prezydenta Rosji – były szachowy mistrz świata Garri Kasparow złożył skargę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, iż łamane są w jego kraju wolność słowa, prawo do zgromadzeń i uczciwego procesu. Sprawa dotyczyła zatrzymania Kasparowa w 2007 roku na komisariacie w Moskwie i postawienie przed sądem po antyputinowskiej manifestacji. Kasparow, podobnie jak pozostali skarżący, został skazany na grzywnę za udział w nielegalnym zgromadzeniu oraz za wznoszenie antyrządowych haseł.

W wyroku sędziowie Trybunału stwierdzili, że Rosja aresztując manifestantów i utrudniając obronę naruszyła artykuł Europejskiej Konwencji gwarantujący obywatelom przeprowadzenie rzetelnego procesu. Złamała także artykuł dający obywatelom prawo do wolności zgromadzeń. Ponadto sędziowie stwierdzili, że aresztowanie protestujących było nieproporcjonalne do celu utrzymania porządku publicznego, na który powoływały się rosyjskie władze.

Skarżący mają otrzymać także od 4 do 10 tysięcy zadośćuczynienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 5 października 2013 by in Ochrona środowiska, Prawa Człowieka and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: