Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Quiz patriotyczny

Jarosław Kapsa

Quiz

Przypominana w ostatnim dniu sierpnia zasada dogadywania się „jak Polak z Polakiem” jest na swój sposób mało zrozumiałym archaizmem. Pomijając nawet podstawowe definicja (a co to jest Polak ? Co znaczy dogadać się ? I po co?), problem w komunikacji polega na różnym rozumieniu tych samych słów w języku uważanym za ojczysty/matczysty (język używany potocznie przez ojca/matkę).

Chcąc, jako pismak, być zrozumiały dla otoczenia, nieśmiało zachęcam do rozwiązania niniejszego testu. W zależności od odpowiedzi postaram się skorelować swój język do formy bardziej strawnej i zrozumiałej dla odbiorców.

Quiz:


Odpowiedzi i omówienie pytań:

  1. Nazwa Puszcza Białowieska wiąże się ze zwyczajami godowymi żubrów. Ponieważ u części Polaków brak uzębienia powoduje kłopot z wymówieniem zbitki spółgłosek; żubr wymawiany jest zastępczo jako „żuber”

  2. W uchwalony w Erfurcie program niemieckiej socjaldemokracji zasadniczo nikt nie wierzył. Świętemu Jerzemu pozostał do wiary smok…

  3. Camelot był zamkiem króla Artura i jego małżonki Ginewry. Z wielu powodów postawiono tam okrągły stół…Wszelkie inne stoły, stołki i stoliki były podróbką.

  4. Każda odpowiedź dobra, ale pierwsze dwie nie przekonają policjantów z drogówki, gdy kontrolują nasze możliwości panowania nad kierownicą samochodu.

  5. Najczęstsze skojarzenie ma charakter damsko-męski. Literatura przenosi ten stereotyp na stosunki miedzy prawdziwymi mężczyznami: Kmicicem – Wołodyjowskim.

  6. Ta bliżej nieznana roślina pałała Mickiewiczowi pod Nowogródkiem. Następstwem literackim „Pana Tadeusza” było ćwiczenie treningowe wrocławskiego ZOMO: pa-ła-cyk i la-ta- rę-ka

  7. Są to słowa z „Warszawianki 1831”, pieśni opowiadającej o marzeniach ( nigdy nie zrealizowanych), że wspólnie z Francuzami pobijemy wrogów. Szczególnie było to nieaktualne, gdy „Warszawianka” stanowiła sygnał do Powstania Warszawskiego.

  8. Wbrew propagandzie sukcesu już w 1971 r rodził się słynny gest Kozakiewicza, podkreślany słowem o wielkości wała… I nie chodziło o Wał Pomorski

  9. Uśmiechnięte pyski miały miśki, z wierszyka Zoszczenki, nim na wycieczce nie spotkały karalucha z wielkim wąsiskiem. Ponieważ cenzura rozpoznała w karaluchu portret Wielkiego Stalina, autor ( a nie miśki) miał przep…ne…

  10. Adam Michnik z Mosze Dajanem spotykał się pod „Wieszcza pomnikiem” ( w/g J. Szpotańskiego); Ludwik Dorn z Zawiszą Czarnym podczas „snów o szpadzie”; pozostała jedyna słuszna odpowiedź: pod umówionym jaworem dochodziło do schadzki Laury i Filona, postaci z wiersza Franciszka Karpińskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 22 sierpnia 2013 by in Nieskategoryzowane, Patriotyzm and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: