Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Burdel Obywatelski

Wiesław Cupała

Plakat Burdelu Obywatelskiego

9 maja bieżącego roku, w klubie Niskie Łąki, we Wrocławiu odbył się Burdel Obywatelski – seria występów artystów sceny niezależnej. Impreza była zorganizowana przez nieformalne stowarzyszenie „Spółki Miejskie Z Nieograniczoną Nieodpowiedzialnością”, a cele jej przyświecające opisane są w poniższym manifeście:

Czy Spółki Miejskie mogą marzyć? Manifest

Spółki Miejskie są spółkami z nieograniczoną nieodpowiedzialnością, chcemy zatem powiedzieć kilka słów, za które nie bierzemy odpowiedzialności.

Uważamy, że to, że coś jest popularne, nie oznacza, że jest normalne. Nie chodzi o to, by robić to, co wszyscy robią, ale żeby zrobić właśnie to, co konieczne w danej sytuacji, co wypływa z wewnętrznego poczucia odpowiedzialności za rzeczywistość i z tego, co w człowieku najlepsze.

Zastanówmy się nad sytuacją kryzysu w jakim żyjemy. Okazało się, że wszyscy jesteśmy komuś coś winni, tylko, nie wiadomo komu. W naszej Konstytucji jest zapis, że obywatele mają zagwarantowane prawa do życia w wolności. Dziś jest oczywiste, że zamiast honorować to konstytucyjne zobowiązanie, Polska dała nam na tę wolność i życie niewystarczające fundusze, a każdego nowonarodzonego obywatela obdarzyła długiem pierworodnym.

Jesteśmy zaniepokojeni panującym bałaganem spychającym nas do pozycji niewolnika spłacającego nieswoje długi i pozbawionego jakiejkolwiek przyszłości. Wiele osób sfrustrowanych tą sytuacją wyjechało z Polski. Dla nas nie jest to żadnym rozwiązaniem. Chcemy, żeby nasze marzenia tutaj mogły się realizować. Nie chcemy pozostawać bezbronni wobec tej sytuacji i postanowiliśmy działać. Nie zawsze stać nas na bilety Mpk, a co dopiero na liczne kulturalne imprezy, które odbywają się w tym mieście. Dlatego zaczynamy robić je sami.

Nasze Spółki Miejskie mają na celu stworzenie odpowiedniej atmosfery do wspólnego konstruktywnego działania w towarzystwie podobnie myślących ludzi. Kultura nas stwarza, zatem proponujemy wam udział w wydarzeniach, które będziemy kreować.

Wkurza nas zaśmiecony świat, w którym schematyczne opakowania zwyciężają każdy przejaw oryginalności i autentyczności. Świat, w którym dzieli się ludzi według zasobności ich portfela, bez uwzględnienia tego, kim naprawdę są. Taka hierarchia jest maskaradą, stwarza iluzje. Autentyczne zalety i godność ludzi nie mają z nią nic wspólnego. To świat wewnętrzny jest jedynym autentycznie realnym światem.

Uczucia i myśli to wyjątkowa rzecz, którą posiadamy na własność. Chcemy bronić swej niepowtarzalności, niezależności i wewnętrznej wolności. Chcemy realizować się we wspólnocie, która jest spotkaniem osoby z osobą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby nam w tych zmianach pomóc.

Celem dzisiejszej akcji jest prezentacja Spółek Miejskich na tle zaprzyjaźnionych artystów oraz zadłużenie rzeczywistości wobec nas. Zamierzamy zwindykować ten dług w przyszłości.

W imieniu Spółek Miejskich z Nieograniczoną Nieodpowiedzialnością Burdel Obywatelski uważamy za otwarty! Wszystko dzieje się raz i w jednym miejscu. Zanurzmy się więc w różnorodności doznań zmysłowych! Cieszymy się mogąc dzielić z wami ten moment, który przejdzie do historii jako pierwszy kontrolowany burdel obywatelski w Polsce. Niech Moc Będzie z Nami!

Spółki Miejskie – profil na facebooku

 

Nie wszyscy artyści zostali uwiecznieni na filmie, ale fragmenty występów kilku gwiazd Burdelu Obywatelskiego można obejrzeć na YouTube.

AlinK.Sarit

Foliba

Krzysztof “Kaman” Kłosowicz

Grunt to koszulka

Darek Orwat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 15 Maj 2013 by in Nieskategoryzowane and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: