Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Wysypiska odpadów radioaktywnych

Wiesław Cupała

Kryteria zarządzania radioaktywnymi odpadami, sformułowane przez Nuclear Regulatory Commission odnośnie reaktorów generacji III+, są bardzo rygorystyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że przedstawiona na poniższym rysunku, „niewinna”, energotwórcza reakcja zostawia po sobie silnie radioaktywne śmieci, które trzeba gdzieś składować i jakoś nimi zarządzać.

Reakcja rozszczepienia

Stosowane są różnorakie metody:

Wszystkie te rozwiązania były i są „zamiataniem śmieci pod dywan”, oraz liczeniem na to, że przyszłe pokolenia jakoś sobie z nimi poradzą. Ilość i stan obecnie istniejących składowisk odpadów radioaktywnych nie napawa zbytnim optymizmem. Jest to jeden z podstawowych argumentów przeciwników energetyki jądrowej i zbywanie tego problemu, jak robią często jądrowi hurraoptymiści, to najzwyczajniejsza głupota. Głupota owocująca takimi perełkami jak „O co chodzi ze „śmieciami” jądrowymi?1.

Z ewentualnym składowiskiem odpadów radioaktywnych w Polsce dzieją się zjawiska magiczne. Wśród bardzo licznych odpowiedzi na interpelacje poselskie dotyczące energetyki jądrowej istnieje dziwaczna dziura. Dwie  odpowiedzi na interpelacje Posła (w poprzedniej kadencji Sejmu) Jarosława Matwiejuka dotyczące przyszłej lokalizacji wysypiska odpadów radioaktywnych, mimo istniejących na stronie Sejmu odnośników do plików pdf, są niedostępne. Są to dokumenty o numerach 11, 12.  Na stronie sejmowej wygląda to mniej więcej tak:

 1. Podsekretarz stanu w MG Hanna Trojanowska, z upoważnienia ministra gospodarki, w piśmie z 28 stycznia 2010 r. odpowiedziała na interpelację Pana Posła Jarosława Matwiejuka w sprawie lokalizacji składowiska odpadów radioaktywnych w Krasnopolu w woj. podlaskim.
  (pobierz plik .pdf)
 2. Podsekretarz stanu w MG Hanna Trojanowska, z upoważnienia ministra gospodarki, w piśmie z 28 stycznia 2010 r. odpowiedziała na interpelację Pana Posła Jarosława Matwiejuka w sprawie lokalizacji składowiska odpadów radioaktywnych we wsi Stare Tajno w woj. podlaskim.
  (pobierz plik .pdf)

Wychodząc z polskiego podwórka. Coś z tymi, już zeskładowanymi odpadami trzeba zrobić. Nadzieja zawarta jest w pracy, „M.Massie and B.Forget, „Quantitative Optimization of Target Assembly Material Compositions for Isotope Management,” Transactions of the American Nuclear Society, 103, 1, 746-747 (2010).”, a raczej w głowach i twórczej aktywności autorów tej pracy oraz ludzi z nimi współpracujących. Stworzyli już firmę Transatomic Power i pracują nad konstrukcją reaktora jądrowego o zadziwiających właściwościach. Reaktor WAMRS2, zaanonsowany w poniższej prezentacji TEDxNewEngland z 11 stycznia 2011 roku, jest, a raczej będzie niezbędnym wyposażeniem każdej nowoczesnej elektrowni jądrowej i składowiska odpadów.


Będzie utylizował radioaktywne odpady czyniąc je o wiele mniej toksycznymi i dając przy tym dodatkowe 200MW energii elektrycznej.

1Ponieważ ten „kwiatuszek” może zniknąć z sieci, zatem krzycząc „Autor! Autor!”, pozwoliłem sobie utrwalić go dla potomności w postaci załączonego pliku atomki.pdf.

2Waste-Annihilating Molten Salt Reactor.

One comment on “Wysypiska odpadów radioaktywnych

 1. T O7
  21 czerwca 2015

  Wiesku , spokojnie mogę Ci wyliczyc co najmniej kilkanascie projektów jadrowych ( niektóre liczą po 60 LAT!!!), które podobnie jak porjekt wymieniony przez Ciebie idealnie rozwiaża jakis problem zwiazany z prod e.elektr z „jaderek” . Potrzeba jeszcze tylko troche cierpliwosci i pieniedzy.- ale juz wkrótce…to zobaczycie ! No i tak czekamy , czas upływa kasa leci, rezultatów brak. Tak ze Wiesku nie wpierniczaj tu bezpodstawnej apologii e. jadrowej. Co jak co ale stac Ciebie na wnikliwą krytyke zródeł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12 marca 2013 by in Ochrona środowiska and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: