Fundacja Wolność i Pokój

Centrum Informacji

Sztuka i Prawa Człowieka

CZY ARTYSTA MOŻE POMÓC TYBETAŃCZYKOM?

Pytanie to może się wydać na pierwszy rzut oka fantastyczne. Pytam siebie o to od wielu lat. Szukam odpowiedzi w działaniu, nie w wymiarze abstrakcyjnej spekulacji. Wymyślając i realizując wspólnie z moim tybetańskim znajomym Gendun’em Yonten’em projekt polsko-tybetańskiej wymiany kulturalnej CZAS NA TYBET / Wrocław-Kraków 2009.

Tworząc performans i przedmioty wizualne.

PŁOMIEŃ. Tak nazwałam mój obiekt wizualny skonstruowany w metalu. Wziął udział w akcji na Placu Gołębim we Wrocławiu, w marcu 2012 r.

Uosabiał ofiarę życia młodych Tybetańczyków, którzy nawołując o wolność Tybetu i powrót XIV Dalaj Lamy do ojczyzny dokonują tragicznych aktów samospaleń. Akcja nie miała charakteru ściśle propagandowego. „Zafundowałam” nieznanym przechodniom na ulicy i znajomym chwilę pogłębionej refleksji. Pytałam czy mogą pozostać obojętni wobec chińskiej przemocy w Tybecie ? Pytałam o sens samospaleń… Wieczorem zaprosiłam znajomych do MWW na debatę Habeas Lounge. Zadając im i sobie sakramentalne pytanie: Czy artysta może pomóc Tybetańczykom?

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/edukacja/debata/sztuka-i-prawa-czlowieka/

Dawno temu PŁOMIEŃ wyłonił się z mojej wyobraźni w formie papierowej instalacji*. Wyrażała ideę pustki, pustej formy.

U stóp instalacji usypałam kopczyk z ziemi i wznieciłam ogień. Ogień wypełnił wnętrze pustej formy. Uosabiał proces przekraczania własnych granic poprzez spalanie się w akcie twórczym… Kiedy przyglądam się mojej instalacji sprzed lat, widzę w niej wyraźną paralelę do buddyjskiego pojęcia pustki.

Patrząc dziś na samospalenie z perspektywy filozofii i duchowości buddyjskiej mogę odnaleźć w tym pozornie desperackim czynie głębszy sens. Ujrzeć go jako żywy znak przekraczania granic własnego „ja”. Wyrażony w akcie niepojętego dla świata współczucia.

Ginie pradawna kultura Tybetu. Ochrona buddyjskiej kultury Tybetu, kultury współczucia ma znaczenie nie tylko dla samych Tybetańczyków. Jest ważna także dla nas i dla reszty świata. Czy możemy coś uczynić w kwestii jej ochrony?

Zastanówmy się nad tym, od czasu do czasu…

Justyna Jan-Krukowska Sopot, 11/13 lutego 2013 Losar, Tybetański Nowy Rok

Akcja PŁOMIEŃ. Plac Gołbi Wrocław, 03.03.2012

„Czy artysta może pomóc Tybetańczykom” – debata Habeas Lounge MWW Wrocław 03.03.2012

* Instalację i jej pokaz zrealizowałam w 1994, podczas stażu scenograficznego Jerzego Gurawskiego w Ośrodku Badań Twórczości J. Grotowskiego we Wrocławiu.

Reklamy

One comment on “Sztuka i Prawa Człowieka

  1. Hurysa
    21 lipca 2013

    Nie wiem jak te samospalenia pogodzić z religią buddyjską i zawartym w tej religii szacunkiem dla życia, ale to trwa
    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14311596,18_letni_tybetanski_mnich_dokonal_samospalenia__Dramatyczny.html#BoxWiadTxt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 25 lutego 2013 by in Patriotyzm, Prawa Człowieka, Walka bez przemocy and tagged .

Zasady kopiowania z witryny FWiP

Wszelkie materiały publikowane w Centrum Informacji FWiP publikowane są na zasadach licencji Creative Commons 3.0 BY-NC (Uznanie Autorstwa - Użycie Niekomercyjne) chyba, że jest zaznaczone inaczej.

Odpowiedzialność za treść artykułów

Artykuły są wyrazem poglądów ich Autorów. Za treść przedruków, ogłoszeń itp., jeśli nie jest zaznaczone inaczej, odpowiada redaktor odpowiedzialny. Dokumenty i stanowisko Fundacji Wolność i Pokój muszą być sygnowane przez władze Fundacji zgodnie z jej Statutem

Kontakt z redakcją witryny FWiP

%d blogerów lubi to: